1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

John Bunyan

'Teozofi & Mistisizim' forumunda Rune Mistress tarafından 15 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  John Bunyan, Thomas ve Margaret Bunyan çiftinin çocuğu olarak, Bedfordshire'daki Elstow kasabasında dünyaya geldi. Ataları, 12. yüzyılda beri Bedfordshire'da yaşıyordu. Çocukluğunda ailesi fakirlikle boğuştuğundan iyi bir öğretim göremedi.


  1644'de Bunyan, 16 yaşına geldiğinde annesini ve tek kızkardeşi Margaret'i kaybetti. Daha sonra babası Anne Pinney ile evlendi ve üvey kardeşi Charles'ın doğdu. Tüm bu olaylardan sonra Bunyan, evden ayrılıp Parlamento ordusuna katıldı. Newport Pagnell'de 1647 yılına kadar görev yaptı. İç savaş bittikten sonra eve döndü.

  johnbunyan.jpg

  Bunyan, yazılarında gençlik yıllarında terk edilmiş bir hayat yaşadığını ve bunun doğrudan bir sonucu olarak ahlaksız davranışlarda bulunduğunu itiraf eder. Parlamento ordusunda askerlerin genelevleri sık sık kullandıkları bilininen bir gerçekti. Bu dönemdeki davranışları Dunyan'ı geri dönülemez günahlar işlediğini düşündürmüştü. Kendi tabiriyle gençliğinde, yaptığı tüm günahların farkına vardığı için vicdanı ona işkence yapıyordu.Bunun bir sonucu olarak İncil'in yazılarına, lanet ve kurtuluş vaadine inanarak manevi yolculuğuna başladı.


  Bunyan Hıristiyan inancına yönelsede ne yapacağını bilmiyordu ve ruhani arayış içindeydi. Birkaç fakir kadın aracılıyla Bedford'daki Aziz John Kilisesi'ne katıldı. 1655'te, Aziz John Kilisesi papazı John Gifford öldü.Bu tarihten sonra vaazları Bunyan vermeye başladı.


  Bunyan kendi kilisesi dışında diğer mezheplerden insanlara da vaaz vermesi ve lisansız kitap basması nedeniyle üç kez tutuklandı. Ancak vaaz vermekten asla vazgeçmedi. Bunyan'ın geleneksel olmayan düşünce tarzı ve vaazları her zaman problem çıkardı.Yine de özellikle Bedfordshire'de büyük sevgi ve saygı gördü. “Sevgili ve Muhterem Bishop Bunyan” olarak adlandırıldı.


  Bunyan aynı zamand usta bir yazardı.“Hacın Gelişimi' adlı eseri Bunyan'ın en önemli çalışmalarından biridir. Bu kitabı iki bölüm halinde yazdı. 1678 ve 1684 yıllarında Londra'da basıldı. Kitabın orijinal adı 'Bu Dünya İçin Hacın Gelişimi” idi. İlk basımından sonra diğer dillere de çevirdi. Bunyan iki önemli kitap daha yazdı: “Bay Badman'ın Yaşamı ve Ölümü” ve “Kutsal Savaş”. Ayrıca, iç dünyasını sembolize eden "Günahkârların Şefine Nimet Vermek" isimli bir kitabı da oldukça ünlüdür. Bu kitap Bunyan'ın manevi otobiyografisi olarak düşünülür.


  1650'de Bunyan genç yetim bir kadınla evlendi. Karısının adı kayıtlarda geçmiyor. Karısı babasının evinden sadece iki dini kitap getirmişti: Arthur Dent'in "Cehennem Yolu" ve Lewis Bayly'nin "İyiliği Uygulaması". Bu kitaplar Dunyan'ın manevi yolculuğunu büyük ölçüde etkilemişti. Aynı yıl ilk kızı Mary doğdu. Mary doğuştan kördü.


  1658'de Bunyan'ın ilk karısı öldü ve dört çocuğu ile yalnız kaldı. 30 yaşındayken ikinci eşi Elizabeth ile evlendi ve iki çocuğu oldu; Sarah ve Joseph. Bunyan'ın 1660'da tutuklandığında serbest bırakılması için temyize giden tek kişi Elizabeth'di.


  1688'de Londra Belediye Başkanı'na papaz olarak atandı.Londra'ya geri dönerken hastalandı.a-Arkadaşı John Strudwick'in Holborn'daki Snow Hill'deki evinde 31 Ağustos 1688'de öldü. Londra'daki Bunhill Mezarlığına gömüldü.
   
Etiketler: