1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Jim Morrison

'Biyografiler' forumunda Rune Mistress tarafından 30 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Jim Morrison Rock müziğin kurucularından ve öncülerindendir. Hem The Doors grubuyla hem de solo eserleriyle Rock'ın yaygınlaşmasına büyük katkı sağlamıştır. Morrison esas olarak harika bir şarkı yazarı olarak biliniyor olsa da pek çok kitap da yazmıştır. Morrison içki, kadınlar ve uyuşturucuyla dolu tartışmalı bir hayat yaşıyordu. Uyuşturucu bağımlılığı sebebiyle hem sevilen hem de çok tepki gören bir adamdı.

  Jim Morrison 8 Aralık 1943'te Florida'da Brevard County şehrinde doğdu. Amiral George Stephen Morrison ve Clara Morrison'ın oğluydu. Jim, üç kardeşin en büyüğüydü. 1947'de Morrison, 4 yaşındayken Hintli ailenin araba kazasında yaralanmasına ve ölemsine tanık oldu. Bu olay Jim'de derin etkiler yarattı. İlerleyen yıllarda şarkılarında bu olayda söz edecekti.

  Strange_Days_Band_Live_promo_1.jpg


  Jim Morrison'ın babası donanmada çalıştığı için ailesi sürekli olarak seyahat etmek ve taşınmak zorunda kalıyordu. Çocukluğunun büyük kısmı San Diego, Kalifornia'da geçti. 1958 yılında Morrison, Alameda Lisesine gitti. Ardından yine taşınmak zorunda kaldı. Haziran 1961'de Virginia'daki Alexandria şehrinde George Washington Lisesi'ne gitti ve ordan mezun oldu.1962'de Tallahassee'deki Florida Eyalet Üniversitesi'ne (FSU) gitti. FSU'da okurken futbol oyunu sırasında yaptığı bir şaka sebebiyle tutuklandı.

  Ocak 1964'te Jim Los Angeles'a, Kaliforniya Üniversitesi'ne (UCLA) girmek için geldi. Jim, Los Angeles'ta okurken oda arkadaşı Max Schwartz ile birlikte “First Love” ve “Obscura” adlı iki amatör film çekti. Jim Morrison 1965 yılında Kalifornia Üniversitesi'nden mezun oldu.

  Mezun olduktan sonra Jim, arkadaşı Ray Manzarek, davulcu John Densmore ve gitarist Robby Krieger ile The Doors grubunu kurdu.Jim Morrison “Light My Fire”, “Love Me Two Times”, “Love Her Madly” ve “Touch Me” isimli hit şarkıları yazdı. 1967'de Elektra Records sözleşme imzaladılar. The Doors, Billboard Pop Singles listesinde bir numaraya yükselen hiti "Light My Fire" ile büyük ün kazandı.

  Zamanla The Doors grubu Amerika'nın en popüler ve en beğenilen grubu oldu. İkinci albümü “Strange Days” piyasaya sürüldükten sonra The Doors, psychedelic rock tarzıyla öne çıktı.1968 yılında The Doors'un, 1968'de üçüncü stüdyo albümü “Waiting for the Sun” ve 1969'da dördüncü albümü “The Soft Parade” piyasaya çıktı.

  Jim Morrison 1960'ların sonlarına doğru uyuşturucu kullanmaya başladı. Bunun yanında, Jim stüdyo kayıtlarına sarhoş halde geliyordu. Jim, konserlere de geç geliyordu. Bu durum Ray Manzarek'i vokallik yapmaya zorladı.1969'da Miami'nin Dinner Key Oditoryumunda gerçekleşen konserde Jim'in rahatsız edici sahne performansı sebebiyle olaylar çıktı. Üç gün sonra Jim tutuklandı. O günden sonra The Doors konserleri iptal edilmeye başlandı.

  Jim Morrison, hayatının büyük bölümünde Pamela Susan Courson'la birlikteydi. Jim, mal varlığının çoğunu Courson'a bırakmıştı ama ikisi de çok genç yaşta öldü. Pamela, Jim'i şiir yazmaya ve içine derinliği geliştirmeye özendirmişti. Yine de Jim hayatı boyunca pek çok kadınla anıldı.

  Jim Morrison, 3 Temmuz 1971'de öldü. Cesedinde bir anormallik görülmediği için otopsi yapıldı. Jim Morrison'un aşırı dozda uyuşturucu nedeniyle öldüğü iddia edilse de ölüm nedeni belirlenemedi.

   
  Slipknot bunu beğendi.
Etiketler: