1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Japon Kadınlarının Savaş Sanatı: Onna Bugeisha

'Tarih & Arkeoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 14 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Japon Tarihi pek çok güçlü kadın savaşçı görmüştür. Samuray sınıfı oluşmadan çok önceleri bile kadınlara kılıç kullanma ve dövüş sanatları öğretiliyordu. Kadın savaşçılar Onna-Bugeisha olarak biliniyorlardı. Sadece savaş sanatlarının yanında fen, edebiyat ve matematikte üst düzey bir eğitimden geçiyorlardı.

  samuray.jpg

  Kadın savaşçılar feodal Japon toplumunda asil sınıfa dahildiler ve savaş sırasında erkeklerle birlikte savaşıyorlardı.Onna Bugeisha kadınları silah olarak genelde Naginata'yı tercih ederlerdi. Naginata özellikle atlılara karşı savunma avantajı veren bir silahtı. Onna Bugeisha'ların tercih ettiği bir diğer silah Kaiken isimli çift taraflı hançerdi. Japon Kültüründe Kaiken bir intihar silahıydı. Ama o Onna Bugeisha'lar tarafından savunma silahı olarak da kullanılmaktaydı.

  Kadın savaşçılar Tantojutsu isimli kısa kılıç kullanmaya dayalı dövüş sanatını da öğreniyorlardı. Tantojutsu, günümüz Japonya'sında öğretilmeye halen devam etmektedir.

  Bir ilk zamanlarda Onne Bugeisha'dan savaş zamanı evini ve ailesini koruması beklenirdi. Ama sürekli savaş halindeki feodal toplumda Savaş Lordları(Daimyo) askeri güçlerini arttırmak için Onna Bugeisha'ları da cephede kullanmaya başladı. Böylece Onna Bugeisha'lar asker, stratejist ve lider olarak öne çıkmaya başladılar. Bir Onna Bugeisha savaşta oldukça zorlu bir rakipti. Onlar ağır silahlı, iyi eğitimli elit askerlerdi.

  Edo Dönemi'nde Neo-Konfüçyüsçü felsefenin Japonya'da yayılmasıyla Onna-Bugeisha'ların statüsü önemli ölçüde azaldı. Artık Onna-Bugeisha'ların toplum içindeki konumu kocalarına bağlıydı. Özellikle üst sınıf kadınları politik bağlantılar için birer piyon haline gelmişti. Kadınlarda artık cesaret, sadakat gibi savaşçı nitelikleri değil, sessizlik ve itaatkarlık bekleniyordu. Konulan seyahat yasağı halen varlığını sürdüren Onna-Bugeisha'lar için büyük bir sorundu. Kadınların yalnız seyahat etmesi yasaklandığı için yanlarında bir erkeğin eşlik etmesi gerekiyordu.

  Tüm baskılara rağmen Onna-Bugeisha'lar 19.yüzyıla kadar varlığını sürdürdü. 1868'de Shogunluk'un tarafında imparatorluk güçleri ile savaştılar. Savaşın kaybedilmesi ve Menji Restorasyonu ile birlikte artık Shogun'luğun sonu gelmişti. Askeri reformlar birlikte Daimyo, samuray ve Onne Bugeisha'lar da tarihe karıştı.
   
 2. Anafiel

  Anafiel Süper Moderatör

  kadınları güçlü olması her zaman diğer kadınlara cesaret vermiştir. konunun başı inanılmaz hoşuma gitti fakat Onne Bugeisha'ların sona ermesi üzdü.