1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Jan Huss

'Teozofi & Mistisizim' forumunda Rune Mistress tarafından 2 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Jan Huss ya da John Huss, 14.yüzyılda yaşamış filozof, reformcu ve akademisyendir. Hussitizm Kurucusu olarak Bohem Reformunda çok önemli bir figürdür. Aynı zamanda Protestanlığın öncülerinden biridir.

  Jan Huss, Çek Cumhuriyeti'nin Güney Bohemya Bölgesi'nde, Hüsinec Kasabasında doğdu. Huss'un doğum tarihi 1369 olduğu düşünülüyor. Ailesi ve erken yaşları ile ilgili de çok fazla bilgi bulunmuyor.

  Jan Huss eğitimine muhtemelen Hüsinec'te başladı, daha sonra komşu Prachatikz kasabasına giderek eğitimini tamamladı.Daha sonra imparatorluk başkenti Prag'a taşındı.1390 yılında Prag'daki Charles Üniversitesi'ne sanat ve teoloji eğitimi almak için gitti. 1393 yılında Lisans derecesini, 1394 yılında İlahiyat Lisansını ve 1396 yılında İlahiyat Üstatlığını kazandı. Bu süre zarfında büyük bir azimle çalışarak etrafındakileri etkiledi.

  Jan_Hus(1370-1415).jpg

  1398'de Jan Huss, Prag Charles Üniversitesi'nde akademik kariyerine başladı. Aynı yıl üniversitede İlahiyat Fakültesi Profesörü oldu. Huss kiliseyle de irtibatını kesmedi. 1400'de kilise tarafından rahip olarak seçildi. Rahiplikle birlikte kademik kariyerini de sürdürdü. 1401 yılında Prag Üniversitesi'nde felsefe fakültesinin dekanı oldu.

  1400'lerin başından itibaren İncil ve öğretileri Huss'ın ilgisini çekmeye başladı. Prag'daki Bethlehem Şapel'i o dönem dini reformların merkeziydi. Bu dönemde aynı zamanda Oxford'da okuyan Çek öğrenciler John Wycliffe'nin yazılarını Bohemya'ya getiriyorlardı. Wycliffe Roma Katolik Kilisesine karşı etkili bir muhalifti.


  1403'te Huss'ın yakından tanıdığı Zbyněk Zajíc, Prag'daki Başpiskoposluğa geldiğinde reform hareketi hız kazandı. Yeni Başpiskopos ruhban sınıfını denetlemesi için Huss'ı göreve çağırdı. Huss'un din adamlarının görevini kötüye kullandığını bildirmesi pek çok düşman kazanmasına neden oldu.

  1407'de Zajic reformculara sırt çevirdi. Jan Huss beraberindeki pek çok arkadaşını da kaybetti.1409'dan itibaren reformcular tekrardan baskın duruma geldi.Kral Wenceslaus Üniversite'lerde Çek üyelerin önünü açan oylama modelini getirmişti. Aynı yıllarda Huss Üniversite Rektörü oldu.

  1411'de Papa John XXIII, rakibi Papa Gregory XII'yi koruyan Napoli Kral Ladislaus'a karşı bir haçlı seferi ilan etti. Sefer masraflarını karşılayabilmek için de Endüljans Belgesi satımına onay verdi. 1412'de Jan Huss, papa, başpiskopos ve papazların savaşma hakkına sahip olmadığını savunduğu bir konuşma yaptı. Yine aynı konuşmasında bir adamın endüljans satın almak yerine tövbe etmesi gerektiğini söyledi. Huss'ın bu konuşması sonrası pek çok kişi yolsuzluklara karşı Huss'a destek verdi. Huss'ın takipçilerinin artması üzerine Zajíc onu muhalefetten vazgeçmeye çağırdı. Kral da uzlaşma yanlısıydı. Ancak Huss geri adım atmaya ikna edilemedi. Durum git gide ciddileşti ve ülkenin pek çok yerinde isyanlar çıktı.

  Jan Huss Prag'daki durumu daha da zora sokmamak için ayrılarak kırsala gitmeye karar verdi.Bundan sonra, arkadaşları ve takipçileriyle birlikte Güney Bohemya'da yaşadı. 1413'te “De Ecclesia” adlı bir eserini yazdı.

  1414'te Huss, Germen İmparatoru Sigismund tarafından Konstance Konseyi'ne davet edildi. Huss başlangıçta isteksizdi ancak İmparator kendisine güvenli bir yolculuk sözü verdi. Constance'a vardıktan sonra Huss tutuklandı ve yargılanmaya başladı. Kafirlikle suçlanan Huss'ın yakılarak öldürülmesine karar verildi. 6 Temmuz 1415'te Huss idam edildi. Küllleri Ren Nehri'ne atıldı. Huss'ın yakılarak öldürülmesi, Bohemya'daki papalığa karşı isyan çıkmasına neden oldu.

   
Etiketler: