1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Islam Dünyasındaki Ünlü Simyacılar

'Simya' forumunda Rune Mistress tarafından 28 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Simya ortaçağ islam dünyasında çok yaygın çalışılan bir bilimdir. Eski Yunan ve Mısır kaynaklarını inceleyen islam alimleri özellikler hermetizm ve platonculuktan etkilenmişlerdir.Bu simyacıların en ünlüleri:

  Al-Farabi

  Farabi ortaçağ islam dünyasının en önemli alimlerindendir. Felsefe, metafizik, mistisizm, simya ve matematik alanlarında çalışmıştır. Farabi simya ile ilgili "The Necessity of the Art of the Elixir" adlı eseri yazmıştır. Bunun haricinde 100'den fazla eser ona atfedilmektedir. Mantık alanındaki çalışmaları dolayısıyla Farabi'den ikinci öğretmen anlamın muallim-i sânî diye bassedilir. Farabi Neo-Platonculuk ile İslam inancını uzlaştırmaya çalışmıştır.  simya.jpg

  Ibn Wahshiyya

  Ibn Wahshiyya, Irak'ın Kufa yakınlarındaki Kusayn şehrinde doğmuş olup 10 yüzyıl başlarında yaşadığı düşünülmektedir. Simya, Mısır tarihi ve toksikoloji ilimlerinde uzmandır. İbn Wahshiyya Mısır hiyeroglifleri çözmeye çalışan ilk tarihçidir.Kriptoloji alanında da çalışmıştır.Bunların dışında büyü tariflerini şifrelemek için şifreli bir alfabede oluşturmuştur.

  İbn el-Baytar

  Endülüs'ün en ünlü bilim adamlarından bir olan el-Baytar 12.yüzyılın sonlarında Malaga şehrinde doğmuştur. Simya, botanik ve tıp alanlarında çalışmış olan El Baytar o dönemde hocasıyla birlikte İspanya ve çevresinde bitki örnekleri toplayıp kategorize etmiştir.Daha sonra tüm islam dünyasından örnek toplamak için Endülüs'ten ayrılmıştır. Afrika'nın kuzey sahilinden anadolu ve Şam'a kadar seyahat etmiş ve bitki örnekleri toplayarak, botanik konusunda çalışmıştır. İbn el-Baytar, Şam'da 1248 yılında vefat etmiştir. En önemli eseri Kitab el-Cami'fi el-Adviyye el-Müfredah'dır.

  simyacı.jpg

  İbni Sina

  İbni Sina çok yönlü bir alim olarak sayısız alanda eser vermiştir.Fen bilimlerinin yanı sıra, simya, metafizik, felsefe ve teoloji üzerine de çalışmaları vardır. Ama en çok tıp alanındaki eserleri ünlüdür. El-Kanun fi't-Tıb isimli kitabı yaklaşık yedi asır boyunca temel kaynak olarak kabul edilmiştir.

  Ibn al-Nadim

  Ibn al-Nadim'in hayatı hakkında çok aza şey bilinmektedir. Ancak kendinden sonra yaşamış filozof ve simyacıları etkilediği çok açıktır.Felsefenin Antik Yunandaki kökenleri konusunda araştırma yapan alim Aristo ve Plato'dan oldukça etkiledi. Al-Nadim pek çok eski eseri Arapça'ya çevirmiştir.

  simyacılar.jpg

  Artephius

  Artephius'un gerçek kimliği bilinmemektedir ancak ortaçağda simya üzerine yazılmış pek çok kitap ona atfedilmiştir. Ars sintrillia, Clavis maioris sapientiae ve Liber secretus bu kitaplardan bazılarıdır.Arap kökenli olduğu düşünülmekle birlikte gerçek kimliği ile ilgili tartışmalar sürmektedir.

  Râzî

  Simya, Felsefe ve Eczacılık alanlarında çalışmış çok önemli bir alimdir. 865 yılında Rey kentinde doğan Razi, Bağdatta eğitim gördü. Razi, değersiz metallerin altın ve gümüşe dönüştürülebileceği konusunda çok güçlü bir inanca sahipti.Simya haricinde Razi büyülü iksirler ve semboller üzerinde de çalıştır.Günümüze kadar varlığını sürdüren kimyasal iksirler ve aletler icat etti. Razi'nin simya üzerine Al-Asrar ve Sirr Al-asrar başta olmak üzere pek çok eser yazdı.

  Jabir ibn Hayyan

  Abbasiler döneminde yaşamış olan Jabir ibn Hayyan, batı dünyasında Geber olarak bilinir.Fen bilimleri, Simya, Eczacılık, Metalürji, Astroloji ve Felsefe üzerine çalışmıştır. Hermes Trismegistus, Pisagor ve Sokrates'ten etkilenmiştir. Onun görüşleri de ortaçağ avrupasında yapılan simya çalışmalarına temel oluşturmuştur.

  Abu al-Salt

  Abu al-Salt astronomi, simya, felsefe ve tarih üzerine çalışmış, bu alanlarda hem islam dünyası hem de avrupada etkili olmuş bir alimdir. Bitkilerin tıbbi kullanımı üzerine araştırmalar yapmış, altın ve gümüş üretmek için iksir üretmeyi denemiştir. Özellikle astromi üzerine yazdığı eserleri ile bilinir.

  Al-Tughrai

  Al-Tughrai, 1061 yılında İsfanda doğmuştur. Çoğunlukla simya üzerine çalışmıştır ama astroloji üzerine eserleri de vardır. En bilinen eseri "Mafatih al-rahmah va-masabih al-hikmah" adlı simya derlemesidir. Al-Tughrai kafirlikle suçlanarak idam edilmiştir ancak asıl suçlanma sebebinin politik olduğu düşünülmektedir.

   
  Son düzenleme: 28 Temmuz 2016
  vakog, Anafiel ve Slipknot bunu beğendi.
Etiketler: