1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

İsis Kültü

'Mısır Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 24 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. Rune Mistress

Rune Mistress Administratör

Eski Mısır dini dış etkiye kapalı ve özgünlüğünü koruyan inanç sistemlerinden oluşur. Yabancı figürlerden bu kadar az etkilenmelerine rağmen Mısır kültleri diğer coğrafyaları oldukça etkilemiştir.Bunun sebebi Eski Yunan ve Roma döneminde eğitim için Doğu'ya Mısır'a gidilmesiydi. Özellikle İsis Kültü Yunan-Romalı Akdeniz'de çok iyi bilinmekteydi. İsis ve onunla bağlantılı tanrılar, İskenderiye'den Yunan adalarına ve oradan da Roma'ya kadar ulaşmayı başarmıştır. Bu tanrılar Pannoia'ya, Ren Nehri 'nin eteklerine ve İngiltere sınırlarına kadar ulaşmıştır.Daha önceleri, bazı Mısır inançları ve tanrıları Fenike ticareti yoluyla Batı Akdeniz ülkelerine yayılmış, hatta Kartaca yoluyla İspanya'ya kadar ulaşmıştı.Ancak hiçbiri İsis Kültü'nün edindiği yaygınlığa ulaşamamıştı.

upload_2016-7-24_13-17-15.jpeg
    İsis hem çocukları koruyan bir ana tanrıça hem de gizli sanatlarda usta bir bir büyücü olarak dikkatleri çekiyordu., İsis, Mısır panteonunda da büyük öneme sahipti, Osiris 'in eşi olan tanrıça, Osiris miti ve onunla ilintili cenaze öğretileri sayesinde büyük yaygınlık kazanmıştı. Çocukluğun koruyucusu rolü kültünün Nil vadisinin dışına uzanmasını sağlayacak biçimde herkesi affeden şefkat sahibi bir tanrıça haline geldi. İ.Ö. yedinci yüzyıldan itibaren, Aşağı Mısır'a yerleşen Yunan tacir ve sömürgeciler, İsis'i, yine ana tanrıça ve bereket dağıtıcısı Demeter'le bir tuttu.İskender'in fethinden sonra bu tarz bağdaştırmacılık hareketleri sıkça görülmeye başlandı.

İsis'in ana tanrıça niteliği, Osiris mitindeki rolü ve Demeter ile Eleusis öğretileriyle olan bağlantısı, onun Yunan dünyasında yaygınlaşmasını sağladı. İsis Yunanistan'a, İÖ IV. yüzyılda, İsis'in çevresindeki diğer tanrıları, özellikle, hızla yerini aldığı Serapis 'i ulaştıran tacirler ve denizciler tarafından tanıtılmıştı. İ.Ö. II. yüzyılda İsis Kültü İtalya'ya ulaşınca, kısa zamanda yaygınlaştı. Analık ve aşkın koruyucusu nitelikleri hoşnut edici., büyü konusundaki yeteneği ise merak uyandırıcıydı.Mersiye şairlerinin övgüler dizdiği, toplumca lekelenmiş kadınlar arasında da gözdeydi.

Bağdaştırmacılık hareketi sonucu ortaya çıkan bir diğer versiyonu İsis-Fortuna da oldukça yaygındı. Sylla döneminden itibaren İsis, Praenesteli Fortuna ile bağdaştırıldı. Her ikisi de tarım, bereket ve aşk tanrıçalarıydı. Bu aslında, din zihniyetinde köklü bir değişikliğe sebep olan bir evrimdi: Yunanlılar ve Romalıların korktuğu, çok güçlü Kader bundan sonra İsis' in karşısında boyun eğer olmuştu.İsis kadere karşı zafer kazanmakla kalmamış, kendisi Kader'in rolünü üstlenmişti. İsis kültü gittikçe daha evrensel hal aldı ve erken dönem Hristiyanlık üzerinde de etkili oldu.

Anafiel ve Kami bunu beğendi.
  2. Çoğu Tanrı'nın ve Tanrıçaların farklı ırklarda farklı dillerde isimlendiği için sanılanın aksine o kadar da fazla olmadıklarını biliyorum.
    Hep merak ettiğim bir konu var Hecate hakkında.İsis ile Hecate birbiri ile bağdaştırılıyor bazı kaynaklarda ve bende enerjilerinin yakın olduğunu düşünüyorum bi açıdan.Sizce bu iki tanrıça aynı kişi olabilir mi? Hecate nin 3 yüzü olduğu için olabilir mi?

3. Rune Mistress

Rune Mistress Administratör

İkisi de büyü ile yakından ilgili figürler oldukları için enerjilerin benzemesi normal. Ama aynı olduklarını düşünmüyorum. İsis ile ilgili iki görüş var. Büyük ihtimalle gerçekten yaşamış bir kadın büyücü ya da rahibe olup ölmeden önce yükselmiş-ermiş ya da öldükten sonra tapınılmaya başlamış olabilir.(Osiris ve Thoth'ta olduğu gibi). İkinci görüş başka boyuttan enerjisi yüksek meleğimsi bir varlık olabileceği yönünde. İkinci görüşün taraftarı daha fazla. Ha birde tüm mısır tanrılarının aslında cin olduğunu iddia edenler var.

Hekate'ye gelirsek bu konu çok karışık. Tüm varlıkların idealar düzleminde bir karşılığı vardır. Örneğin tüm ağaçların temsili tek bir ağaç gibi bir çeşit öz. Hekate farklı biçimlerde kendini gösteren bu özün bir adı olabilir. Dişi enerjilerle bağlantılı. Fiziki düzlemdeki pek çok dişil unsurun onunla bağlantılı olmasını açıklayan bir görüş bu. Ancak davet ritüellerinde Hekateyle çalışan kişiler onu bir çeşit paranormal varlık olarak tanımlıyor. Yani Hekate konusu bayağı bir karışık. Ama şunu söyleyebilirim Hekate'nin çok özgün-farklı-beligin bir enerjisi olduğu söylenir. İsisle aynı olduklarını zannetmiyorum.

Son düzenleme: 1 Ağustos 2016
    Kami bunu beğendi.
  4. Anlıyorum ben sadece bazı yerlerde okumuştum o yüzden merak ettim.Diana İsis Hecate işte bakire büyücü ve yaşlı kocakarı olarak düşünüldüğünü gördüğümden sordum.Benim düşüncemde 2 görüşte diyebilirim.
    Cevapladığınız için teşekkürler..

Etiketler: