1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
    Duyuruyu Kapat

İnisiyasyon

'Ezoterizm' forumunda Slipknot tarafından 24 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

1. Slipknot

Slipknot Administratör

İnisiyasyon nedir?
    Kökeni Latincenin initiatio kelimesinden gelen inisiyasyon günümüz Türkçesine Fransızcadan geçmiş bir sözcüktür. Fransızcada initiation olarak bilinir. Son olarak Osmanlıcada da süluk olarak bilinen bir kelimeydi. Çoğu insan bu şekilde halen günümüzde de kullanmaktadır.

İnisiyasyon nedir sorusuna cevap olarak, günümüz Türkçesindeki tam anlamı öğretme, doğru yolu gösterme ya da erginleştirme olarak açıklanabilir.​

İnisiyasyon.jpg

İnisiye nedir?
    Parapsikoloji alanında ise inisiyasyon kelimesinden türemiş olan inisiye kelimesi bulunmaktadır. İnisiye geleneksel gizlemli bilgiyi almak için talip olan kişi ve "inisiyatör" de bu bilginin aktarımını yapan kişi demektir. Kısaca belirtmek gerekirse, inisiye kelimesinin Türkçedeki karşılığı mürşidin anlamına gelmektedir.​

İnisiyasyonda aday seçimi nasıl olur?
    İnisiyasyonda gizlilik esastır. Aday seçimleri özenle yapılan bir işlemdir. İnisiyatik bir organizasyona katılmanın ya da üye olmanın getirileri çok olduğundan her zaman aday seçimleri ve üyelikler gizlilikle yapılır. Adaylar detaylarıyla incelenir ve her türlü manevi ve zihinsel durumu göz önüne alınılarak gerçekleştirilir. Adaylar detaylarıyla incelendikten sonra olabilitesi yüksek olan ve seçilenler, gerekli koşulları yerine getirmekle yükümlü kılınır.

Hatta bazı sınavlardan geçirilerek kendilerini kanıtlaması istenilir. Bu sınavlar her inisiyasyonda farklı olur. Eski Mısır, Moğolistan, Şamanizm, Maya, Mitraizm, Eleusis, Orfe ve Pisagor gibi bilindik birçok örnek bulabiliriz tarihte inisiyasyonlar için.

Bazı inisiyasyonlar sınavları ölümle bile sonuçlanabilir. Bu da ne kadar ciddi olabileceğinin kanıtıdır.​

İnisiyasyonlarda eğitim
    İnisiyasyonlarda eğitim bildiğimiz modern eğitim sanatlarına çok ters düşmektedir. İnisiyasyonlarda eğitim hafızaya yönelik değildir, sadece yolu ve yöntemleri gösterilir. İnisiye için kendi iç çatışması sonucu belirler. Kalbinde, ruhunda ve bedeninde ne kadar derinlere dalarsa o kadar çabuk eğitimini tamamlar.

Bu da eğitim sisteminin farkı olarak nitelendirilebilinir.​

İnisiyasyon konusunda sayısız bilgi barınmakta. Doğal olarak ilerideki makalelerimizde diğer önemli hususları da ele alacağız.

Etiketler: