1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Imparator Liao Taizu

'Tarih & Arkeoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 4 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Yelu Abaoji, Kuzey Çin'i feth ederek Liao Hanedanı'nı kuran Kitan liderdir. Daha çok tahta çıktığında aldığı İmparator Liao Taizu ismiyle bilinir. Kuzey Moğolistan'da 872 yılında doğmuş ve çocukluğu da burada geçmiştir. Bu dönemde Abaoji'nin ailesinin mensubu olduğu Yila Klanı ile Yaolian klanı arasında ciddi bir gerginlik vardı.

  Yaolian klanı uzun süredir Kitanları yönetmekteydi. Stratejik öneme sahip toprakları ellerinde bulunduruyorlardı. Çin'dek Tang Hanedanı ile de iyi ilişkiler kurmuşlardır. Ancak Abaoji'nin mensubu olduğu Yila klanı gittikçe güçlenerek Yaolian klanının rakibi haline geldi. Klanlar arası mücadelede Abaoji'nin dedesi öldürüldü. Abaoji babası ve amcası ile birlikte kaçmış ve bir müddet saklanmışlardır.

  emperor_taizong_of_liao__emperor_of_the_liao.jpg


  901 yılında Abaoji geri dönerek Yila klanının başına geçti. 903'te Kitanların Ordusu'nun Başkomutanı unvanını aldı. Bu onu Han'dan sonra en yetkili kişi yapıyordu. 907 yılına artık tamamen gücü eline geçirmişti ve Üç yıllık konseyde Hanlar Hanı ilan edildi. Abaoji'nin Çin'e karşı elde ettiği başarılar klanın önde gelenlerinin desteğini alması sağlamıştı. Hatta Yaolin klanı bile onun otoritesini kabul etti.

  Abaoji, özellikle devlet yönetiminde büyük yenilikler yaptı. O zamana kadar Kitanlarda gelişmiş bir devlet modeli görülmemişti. Abaoji, bozkırdaki Türk hanlıklarının ikili yönetim biçimini aldı, ayrıca Çin usullerine dayanan bir sivil bürokrasi sistemini yerleştirdi. 916'da iki önemli icraata daha imza attı. Kendini Çin Geleneğinde olduğu gibi "Göklerin İmparatoru" ilan etti. Çin sarayı ve mahkemesindeki usuller Kitan sarayına uyarlandı.

  918 yılında Abaoji, etrafı surlarla çevrili yeni bir şehir inşa etti. Daha sonra böyle beş merkez daha inşa edildi. Bu beş şehir ülkenin yönetim merkezlerini oluşturuyordu: Doğu, Batı, Kuzey, Güney Başkenti ve Kitan Hükümetinin bulunduğu Büyük Başkent.

  920'de Abaoji, bir Kitan alfabesi hazırlanmasını istedi.Çin Alfabesi'ne benzer bir alfabe hazırlandı ancak bu alfabeyi anlamak çok zordu. Beş yıl sonra Uygur elçilerinin ziyareti sonradı hece sistemi ile bir alfabe hazırlamaya karar verdiler.

  Abaoji 926 yılında öldü. 916 yılında Prens Bei'yi varis olarak göstermiştir. Ancak karısı İmparatoriçe Shulü Ping, ilk oğlu Yelü Bei'yi taht için yeterli görmüyordu. Bu yüzden ikinci oğullaru Deguang'ı tahta çıkardı. Deguang İmparator Taizong olarak hüküm sürdü.