1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Hopi Kabilesi Ve Yılan Dansı

'Parapsikoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 14 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Kuzeydoğu Arizona'da Boyalı Çöl kenarında yaşayan Kızılderili kabilesi Hopiler, Moki veya (İspanyolca) Moqui olarak da bilinirler. Hopi kabilesinin kökenleri tam olarak bilinmemekle birlikte

  Pueblo (Anasazi) halkının soyundan geldikleri düşünülmektedir. Hopi halkının efsaneleri atalarının yeraltı odalarını vasıtasıyla tırmanak yukarı çıktıklarını söyler.Efsaneye göre daha önceleri Dördüncü Dünya olarak adlandırdıkları yerde yaşıyorlardı.

  Geleneksel Hopi kültürü tekeşli ve anaerkil bir düzene sahiptir. Hopilerde evlilik sonrası erkek kadının aile evine yerleşir. Bir Hopi yerleşiminde yani Pueblo'da iki düzine ya da daha fazla anaerkil klanın bulunur.

  snake.jpg

  Hem kız hem de erkek çocukları altı yaşına ulaştığında Kachina isimli töreni gerçekleştirir. Kachina törenleri ruhları, bu dünyadan ayrılmış ataları ve bulutları forma girerek canladıran bir törendir. Erkekler canlandırma işini üstlenirken kadınlar genelde gözlemci olarak bulunur. Erkekler Kachina törenleri hariç Erginlenme ve Kışdönümü törenlerine de katılırlar.

  Hopi Törenlerinin en gizemlisi her yıl ağustos aylarında gerçekleştirilen Yılan Dansı'dır. Yılan Dansı'nın çok küçük bir bölümü halka açık olarak gerçekleştirilir. Geri kalan bölümü kiva adı verilen mabetlerde yapılır.

  Yılan Dansı'nın kökeni Hopi Efsanelerinde uzaklara yolculuk eden Tiyo adlı bir kahramana dayananır. Tiyo oldukça meraklı bir gençti. Sık sık Pisisvayu (Colorado Nehri) kıyılarında oturup sularını düşünüyordu. Nehrin sularının nereye gittiğini de merak ediyordu. Nehrin geçtiği toprakları tanımak için bir yolculuğa çıkmaya karar verdi.

  Tiyo bir kütük ağacıyla Büyük Okyanusa varana kadar yolculuk etti. Okyanusta seyahatini sürdüren Tiyo Yılan Klanının yaşadığı gizemli adaya vardı. Yılan Klanını yüzleri metalik renklerde boyalıydı ve mavi eteklikler giymişlerdi.Kabuk ve mercanlardan mücevherler takıyorlardı. Yılan Klanını Şefi Tiyo'ya normal insanlardan farklı olduklarını anlattı. Efsaneye göre Tiyo'nun gözü önünde yılana dönüştüler. Daha sonra insan formuna geri döndüler. Tiyo Yılan Klanından nasıl Yılan Dansı yapılacağını öğrendi. Aynı zamanda adanın en güzel kızını kendine eş olarak aldı.

  Tiyo, Yılan Klanına mensup karısıyla birlikte Hopi köyüne döndü. Çiftin bir çok çocuğu oldu ancak bunlar anneleri gibi Yılan Klanına mensuplardı. Yılan çocuklar diğer Hopi çocuklarını ısırmaya başladılar. En sonunda Tiyo geri dönüp çocuklarını Yılan halkına bırakmak zorunda kaldı. Çiftin daha sonra insan çocukları oldu. Tiyo Hopilere Yılan Dansı'nın nasıl yapılacağını öğretti.

  İspanyol fethi Hopi Kabilesinin yaşayışını önemli ölçüde etkilese de geleneklerinin büyük çoğunluğunu 21.yüzyıla kadar sürdürdüler.Kachina törenleri devam etti ve geleneksel el sanatlarını sürdürdüler.

   
  Slipknot bunu beğendi.
 2. Slipknot

  Slipknot Administratör

  Güzel bir makale olmuş ve ilgiç bir konu. Teşekkürler.
   
 3. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Kızılderili kültürü hep ilgimi çekmiştir. Ve efsanelerinde şekil değiştiren insanlarla ilgili çok motif var. Jaguara, bizona ve yılana dönüşen insanlardan söz ediliyor. Tabi insanlar doğada hayvanları güçlü görüyor ve onlar gibi olmak istiyor. Bu bir yere kadar anlaşılabilir. Ama öte yandan fiziksel anomaliler de var mıydı diye merak ediyorsun.Hindistan'da Meksika'da dört kollu çocuklar görülüyor günümüzde. Sayılamacak kadar tuhaf vaka var.Bazıları tıbbi bazılarının sebebi bilinmiyor. O zamanlar da böyle durumlar var mıydı? Hayal gücününün altında bir realite de var mı? Neden bu kadar şekil değiştiren efsaneler var ? Araştırmak için güzel konular aslında.
   
  Slipknot bunu beğendi.