1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Hestia

'Yunan Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 12 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  12 Olimposludan biri olan Hestia, Kronos ile Rhea'nın ilk çocuklarıdır.Ancak ilk önce yutulup ve en son kusulduğu için de, Kronosoğulları 'nın en büyük kızı sıfatını taşır. Yunan mitolojisinde Hestia Ocak Ateşinin Tanrıçası'dır ve aileyi temsil eder. Zeus, titanları yendikten sonra, evreni paylaşırken Hestia, ağabeyinden, sonsuza kadar bakire kalma lütfunu, toprağın ilk ürünlerini ve adak sürülerin ilk yavrularını alma hakkını elde eder. Ayrıca, ocağı olan her evde bir sunağı olacaktır.

  Hestia'nın adı kelime anlamı olarak "kalp, ateş sarayı, altar" anlamına gelir.Yunan mitolojisinde evi ve ocağı simgeleyen Hestia, içine dönük ve kapalı bir dünyanın, kadın dünyasının tanrıçasıdır. Antik Yunan toplumunda bir kadın evlenip kocasının evine yerleştikten sonra hayatına, bu evin ve ocağın kızıymış gibi devam eder. Hestia'nın etkisiyle, ailenin birliğinin, bu kendi içine kapalılıktan kaynaklandığını ve merkezi aile olan bir döngüde yeralmak gerektiğini düşünülür. Hestia, ailenin kök saldığı, bütün varlığını sunduğu kapalı bir dünyadır. Ocak ateşi Hestia'nın tapınağı sayıldığından Yunanlılar Hestia için tapınak inşa etmemiştir.

  Hestia_2.jpg

  Aile içindeki önemli olaylarda her zaman Hestia'ya kurban sunulurdu:Bebek doğumu, evlilik ya da bir aile üyesinin ölümü gibi. Ayrıca seyahatten dönüldüğünde ya da yeni bir köle alındığında da Hestia'ya dua edilirdi. Eski Yunanlılar tüm şehrin tek bir büyük aile olduğunu düşünürdü.Bu büyük ailenin kutsanması için Hestia'nın ateşi her daim yanmalıydı.

  Yunan mitolojisinde Hestia, ocak ateşinin koruyucusu sayıldığından ailedeki uyum, konukseverlik ve ekmek pişirme onunla ilişkilendirilirdi.Hestia hem insanlar hem de diğer tanrılar tarafından çok sevilirdi. Ama o her zaman alçakgönüllüydü. Olimpos Tanrıları arasında en nazik olanı olarak bilinirdi.

  Hestia'nın siyasi bir rolü de vardır. Dinsel ve siyasal bağlamda, Hestia'nı ateşi sitenin merkezi ve ocağıdır. Yeni bir şehir kurulacağı zaman bu ocaktan ateş götürülür. Hestia'ya sunulan kurbanlarda bu ateşin olduğu yerde verilir. Bütün şehir sakinleri sunulan kurbandan pay alır. Ayrıca bu ateşin etrafında şenlikler verilir.

  Yunan mitolojisindeki hikaye ve efsanelerde Hestia'dan sıkça söz edilir. Onun olduğu öyküler genelde çocuklara ders verici niteliktedir.Cesaret, azim, sadakat, dayanıklılık gibi erdemler teşvik edilir.Kötülük yapan düşmanlarsa tanrıların gazabına uğrar.

   
Etiketler: