1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Hekate

'Yunan Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 12 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör


  Hekate, Yunan mitolojsinde büyü, cadılık, gece, hayaletler ve nekromansi tanrıçasıdır. Kültünün Anadolu kökenli olduğu düşünülmektedir. Kültü Karyalılar arasında çok yaygındır. Hekate adı Yunanca "gelecek" anlamına gelir. Bu kelimenin maskülen versiyonu "Hekatos" aynı zamanda Apollon'un unvanlarından biridir. Hekate'nin Mısır mitolojisindeki doğum tanrıçası Heqet ile bağlantılı olabileceği de düşünülmektedir. Hekate kültü Anadolu, Yunanistan, Roma ve Trakya'da geniş çevrelere yayılmıştır.

  Yunan mitolojisinde Hekate bir yeraltı Tanrıçası olarak karşımıza çıkar.Titan soyundan gelen Kral Perses ve Titan Asteria'nın kızıdır. Eski Yunanlıların anlatımına göre Hekate üç ayrı formda gözükür. Bu üçlü görünüm onun mistik doğasını ve özgünlüğünü ifade eder. Yeni ay evresi genç kızlığı, dolunay dişiliğin zirvesi ve kadınlığı, ters yeni ay yaşlılığı ve bilgeliği simgeler. Hekate yeryzü ve okyanus arasında doğmuştur, dolayısıyla her ikisi ile de bağa sahiptir. Hekate, çoğunlukla iki elinde iki meşale tutan bir kadın olarak tasvir edilir.Bazen bakirelerin giydiği diz üstü etek ve avcı çizmesi ile de resmedilir.Hekate'nin simgeleri dişi köpek ve kurttur.

  maxresdefault.jpg

  Hekate titan soylu olmasına rağmen Zeus ve diğer ölümsüzlerin saygısını kazanmıştır. Hekate dilediği savaşçıya yardım eder; şan, şöhret kazandırır. Denizciler yön bulmak için ona başvurur. Hekate aynı zamanda ölülerin ruhlarını görebilir, onları huzura kavuşturur. Yarı ölüm olarak bilinen uyku ile de ilişkilendirilir.Hem rüyalar hem de ayla olan bağlantısı nedeniyle "Gecenin Kraliçesi" olarak adlandırılır. Geceleri kadınlar ondan korumasını isterler. Hekate de Artemis gibi kadınları, özellikle de doğum sırasında korur. Hastalara yardım eden bir şifacıdır.Yaşlı insanların öteki dünyaya acısız bir geçiş yapmasına da yardım eder.

  Kavşakların tanrıçası olarak da bilinir.Üç biçimi ya da üç yüzüyle klasik Yunan geleneğinde yolların koruyucusudur; ama özellikle "çok isimli" Hekate'nin misyonu ise iletmek ve yaymaktır. Çünkü Titan Hyperion'un soyundan gelir ve onun ateşi içinde yanmaktadır.

  Hekate mitolojideki pek çok diğer tanrıçayla da ilişkilendirilmiş, bir tutulmuştur, özellikle de Ay tanrıçaları Selene ve Artemisle. Roma'da Ceres ve Persephone ile birlikte bir üçleme oluşturur.Persephone genç kızlığı, Hekate kadınlığı ve anneliği, Cereste bilge yaşlı kadını simgeler.
   
  Son düzenleme: 12 Ağustos 2016
 2. Slipknot

  Slipknot Administratör

  Güzel bir makale olmuş eline sağlık.
   
Etiketler: