1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Heka Büyüsü: Antik Mısır Ritüelleri

'Kadim Bilgelik' forumunda Rune Mistress tarafından 24 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Antik Mısır Uygarlığı'nda büyü, üst alemlerle ve ruh dünyasıyla iletişim kurmak için kullanılırdı. Antik Mısırlıların en yaygın kullandığı büyü türlerinden olan Heka dünyadaki en gizemli ve etkileyici maji uygulamalarından biridir.

  Heka Ritülleri genelde büyük gizlilik içinde anıtsal tapınaklarda gerçekleştirilirdi. Yine de halkın gündelik yaşamda arzularını gerçekleştirmek için kullandığı büyü uygulamaları da vardı.

  Antik Mısır büyüleri ile ilgili ilk bilgiler M.Ö.4500'lü yıllara aittir. İlk defa o zamanlarda ortaya çıkan tılsımlar M.S. 5. yüzyıla kadar yani yaklaşık 5000 sene boyunca kullanılmaya devam etmiştir. Kabartmalarda, papirüslerde ve duvar yazılarında yer alan bazı büyü tarifleri de günümüze kadar ulaşmıştır.Mezarlarda yapılan kazı çalışmalarında Heka büyüsü ile ilgili pek çok obje keşfedilmiştir. İyi korunmuş eski mezarlarda Heka büyülerinden basseden yazıtlara rastlanmıştır.

  giza-pyramids-hd-wallpaper-768x432.jpg


  Heka adı, Mısır Mitolojisindeki büyü tanrıçasından geliyor. Heka'nın Genel olarak büyü ya da gizemli güçlerin kişileştirilmiş hali olduğu düşünülür. Ancak mitolojideki diğer tanrıların aksine insan biçiminde olması oldukça ilginç bir durumdur. Bu gerçekten yaşamış bir cadı olma ihtimalini de düşündürmektedir.

  Antik Mısır'da büyü çoğunlukla tapınaklar ve anıtlar gibi belirli mekanlarda yapılsa da doğada da yapılan ayinler vardı. Tapınaklara büyülü ayinler her gün düzenli olarak yapılırdı. Üç büyü türü vardı: Günlük büyüler, tapınak büyüleri ve kişinin yaşamına etki eden özel büyüler. Üç büyü türü de birbiriyle bağlantılıydı.

  Antik Mısır inançlarına göre büyü gücünün kökeni dünyanın yaratılışına kadar dayanır. Büyü hem görünen hem görünmeyen dünya da kendini göstermekteydi. Mitolojilerde yer alan her doğaüstü varlık kendi heka'sına yani kendi özgün büyüsüne sahiptir. Görülen o ki Heka kavamı Antik Mısır'da tüm dünyayı ve öte dünya meselelerini anlamlandırmak için kullanılıyordu.

  Antik Mısırdaki en usta büyücüler tapınaklardaki rahiplerdi. Heka büyüsünü sıkça kullanırlardı. Ritüeller takvimdeki özel günlere ve mevsimlere göre yapılıdı. Kriz dönemlerinde de insanlara yardım etmek amaçlı büyüler yapılırdı.

  Antik Mısır büyüleri diğer kültürlerde de kullanılmıştır. Antik Yunan ve Roma uygarlıkları büyü konusunda Mısırlılardan çok şey öğrenmişti. Romalılar, Antik Mısır ritüllerini istek ve arzularına ulaşmak için kullanmışlardır.

  Antik Mısır'da büyü ve tıp bir bütündü. Hastalığın doğa üstü bir sebeptn kaynaklandığı düşünülüyorsa doğaüstü güçlerle ve metotlarla tedavi etmek en iyisiydi. Büyü Antik Mısır tarihi boyunca en çok kullanılan tedaviydi.