1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Greyfriars Kirkyard Ve Mackenzie Hayaleti

'Parapsikoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 2 Mart 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  İskoçya'nın Edinburg şehrinde dünyanın en korkunç mezarlıklarından biri yer alıyor. Pek çok gizemli olay yaşanan mezarlığın oldukça karanlık bir ünü var. Geçmişte pek çok insanın acı çekerek öldüğü bir yer burası.Greyfriars Kirkyard, hayaletleri ile ünlü bir mezarlık. Her yıl çok sayıda turist gelse de pek çoğu mezarlığın içine girmeye korkuyor.

  "Kirkyard" kilise bahçesi demek. Greyfriars Kirkyard adını Franciscan manastırından alıyor. Franciscan Cemaati 13.yüzyılda İtalya'dan Canterbury şehrine gelmiş. Cemaat üyeleri Britanya adasının her yanına yayılmış. Bir kısmı da Edinburg'a gelmiş. Greyfriars Kilise mezarlığı 1561 yılında kurulmuş. James Hutton, Robert Adam, Mary Erskine ve Henry Mackenzie gibi pek çok ünlü isim bu mezarlığa gömülmüş. En ünlü misafirlerinden biri de 14 yıl boyunca sahibinin mezarı başında nöbet tutan Bobby isimli köpek. Bobby de sahibi gibi bu mezarlığa gömülmüş.

  Greyfriars-Kirkyard-Edinburgh-Scotland1.jpg

  Greyfriars Kirkyard ünlü hayalet hikayesinde adı geçen George Mackenzie ise 17. yüzyılda yaşamıştı. Dönemin kaynaklarına göre Sir George Mackenzie çok yönlü bir kişiydi.Hem avukat hem de yazardı. İlk olarak Krallık Kolejinde daha sonra Aberdeen Üniversitesi, Andrews Üniversitesi ve Fransa'daki Bourges Üniversitesi'nde eğitim görmüştü.İskoçya Parlamentosu ve İskoçya Özel Konseyi üyesiydi.

  1677'de Mackenzie II.Charles hizmetine girdi. Görevi Anglikan Kilisesi'ni reddeden ve II.Charles'a sadık olmayanları cezalandırmaktı. İskoçya'daki muhaliflerin pek çoğu Presbiteryen kilisesi üyesiydi.

  22 Haziran 1679'da Mackenzie, Bothwell Köprüsü Savaşı'nda yaklaşık 1.200 Presbiteryen Covenanter'ı esir aldı ve onları Edinburgh'a götürdü. Kış boyunca esirler açlık, kötü muamele ve işkenceye maruz kaldı. Esirlerin bazıları sınır dışı edildi, bazıları ise Greyfriars'da idam edildi ve buraya gömüldü. George Mackenzie artık "Kanlı Mackenzie" olarak anılmaya başlamıştı. Ama işi daha bitmemişti. Presbiteryenler tutuklanmaya devam etti ve "Ölüm Zamanı" olarak adlandırılan bu dönemde yaklaşık 18.000 kişi hayatını kaybetti.

  Mackenzie 1691 yılında Westminster'da öldü. Greyfriars Kirkyard'da gömüldü. Ölümünden 300 yıl sonra 1998'de evsiz bir adam sığınacak bir yer ararken yolu Greyfiars Kirkyard'a düştü. Satabileceği bir şey bulmak umuduyla anıt mezarın içini açıp girdi. Ancak zemindeki bir deliğe düştü. Kendini birden bire yüzyıllardan beri burda olan kemiklerin arasında buldu. Dehşete düşen adam çığlık atarak mezardan kaçtı.

  Sabah mezarlığa gelen iki ziyaretçi korkuç bir manzara ile karşılaştı.İlk görgü tanığı anıt mezarın girişinde bir soğuk hava dalgasının onları hızla savuduğunu iddia etti.
  Boynundaki morluk izleriyle anıt mezarın yanında baygın halde ikinci adam hiçbirşey hatırlamıyordu. Bu olaydan sonraki 20 yıl boyunca mezarlığa gelen 500 kişi saldırıya uğradığını iddia etti. Pek çoğunda yanık, morluk, kesik izleri vardı.

  2000 yılında Colin Grant mezarlıkta bir exorcism ayini yaptı.Grant ayin sırasında yüzlerce acılı ruhu hissettiğini söyledi. Birkaç hafta sonra Grant kalp krizinden öldü.Greyfriars Kirkyard hala Edinburg'un en korkutucu yeri olarak biliniyor.
   
  Slipknot bunu beğendi.