1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Gothic Mimari Tasarımı Örneği - Kutsal Cécile Kathedrali

'Gothic Art' forumunda Slipknot tarafından 25 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

 1. Slipknot

  Slipknot Administratör


  Arkadaşlar dün bir arkadaşımla beraber gezmeye gittiğim Fransa'nın küçük Albi şehrinden bir yapıttan bahsetmek istiyorum birazcık. İlginizi çekeceğine eminim. Gothic mimarisi tasarımlarının en güzel örneklerinden birisi olan bir kathedral bu. Fransızca Cathédrale Sainte-Cécile olarak bilinir ve türkçe karşılığı Kutsal Sesil Kathedrali'dir.

  Saint Cécile Kathedrali - 01.JPG

  Yapıtımızın en önemli özelliği bir kaya parçası üzerine inşa edilmiş ve inanılmaz derecede sağlam bir yapıt bu. 1282 yılında yapımına başlanıyor ve 1480 yılında ancak tamamlanıyor. Yani benim matematiğimle ortalama bir 198 yıl kadar sürüyor inşası. Fransada tam olarak Tarn bölgesinde ve Albi adında küçük bir şehirde bulunuyor tam konumu. Zaten Google Map'dan bile aratırsanız rahatlıkla bulabilirsiniz.

  Saint Cécile Kathedrali - 02.jpg

  UNESCO tarafından da koruma altında olan bir yapıt ve halen ilk günkü gibi aktif bir kathedral. Zaten gittiğimde ayin yapılıyordu. Fransanın en çok ziyaret edilen kathedrali olarak da biliniyor.

  Toplam uzunluğu 113,5 m olan bir gothic sanatı şaheserinden bahsediyoruz.

  Saint Cécile Kathedrali - 03.jpg

  Sizlere birkaç resim atacağım sadece görmeniz açısından. O kadar çok karmaşık ki bütün şekillerini incelemeniz, ne olduğunu çözmeniz bile imkansız gibi birşey.

  Saint Cécile Kathedrali - 04.jpg

  Gothic mimarisinin ne demek olduğunu görmek isteyenler, kesinlikle kaçırmamanızı öneririm. Bu arada gidecek olanlar için kathedralin hemen arkasında bir müze mevcut. Aynı zamanda Kathedralin aşşağısındaki bahçeye de uğramanızı tavsiye ederim. Şehrin kalbine doğru bir manzaranız olur. Türkler için restoran sıkıntısı var yalnız, aradığınız lezzeti bulamayabilirsiniz. Çevredeki dükkanlarda ilginç ve uygun fiyatlı ürünler de mevcut. Herhangi bir sorunuz olursa bu başlık altında sorabilirsiniz.

  Saint Cécile Kathedrali - 05.jpg