1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Gökyüzü ile İletişim Kurma

'Şamanizm' forumunda Rune Mistress tarafından 16 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Şamanlar gerçekleştirdikleri törenler aracılığıyla gök ve yeryüzü arasında iletişim sağlarlar.Yine çeşitli seanslarda şamanlar göğe tırmanabilir; ölüler, uyuyanlar, kurban edilen hayvanların ruhları, tinsel varlıklarla kozmik eksen üzerinde seyahat edebilir.Soylular ya da seçilmiş kişilerde yükselme yeteneğine sahiptir.

  Şamanın yanı sıra hükümdarla gök arasında da ayrıcalıklı bir ilişki bulunur.Kağan'ın unvanları arasında göğe ulaşan anlamına da gelen "tenriteg" de vardır.Orhun yazıtlarında Kül Tekin ve Bilge Kağan anne ve babalarının Tengri tarafından göğe yükselttiğini söylerler.Dede Korkut kitabında da çeşitli yükselme örneklerine rastlanır.

  upload_2016-7-16_21-3-20.jpeg

  Türk ve Moğol kağanlarının tahta çıkma törenlerinde de daha çok sembolik olarak bu olguya yer verilir.Tahta çıkacak kişi zemine konmuş bir meşe üzerine oturtulur.Töreni yönetenler hükümdarın erdemleri hakkında uzun bir konuşma yaparlar.Gök ve yeryüzü arasında kurması gereken denge ve ahenkten, kutsal görevlerinden bassederler.Daha sonra müstakbel Katun (Hatun) da oturmak için gelir. Yüksek rütbeli kişiler her ikisini de havaya kaldırır ve Kağan ve Katun olduklarını ilan eder

  Altaylar bu yükselme ritüellerinde kuşların uçma özelliklerinde sıkça faydalanırlar.Kuşlar uçma yeteneklerinden ötürü dünyadaki pek çok kültür tarafından büyülü hayvanlar olarak kabul edilmemişlerdir.Ritüellerde en fazla tercih edilen hayvan gücü ve uçmadaki becerisi sebebiyle kartaldır.Görkemli bir hayvan olan kartalın yedi gün toprak altında yedi gün yeryüzünde yaşadığına inanılır. Kartalın evrensel yetenekleri onun hayat kaynağı ile bağlantılı olduğunu inancını doğurmuştur.

  İnsanı göğe yükselten araçlardan biri de oktur. Tahtadan yapıldığı için ağaçta bulunan kozmik güçlere sahiptir. Uçlarına tüy takılarak tüyünü taşıdığı kuşun güçlerine da sahip olur. Ağaç ve kuş olarak evrenin en üst katlarına yolculuk edebilir.İnsana ait olduklarından onu da kendileri ile birlikte evrenin en üst noktalarına götürür. Ok ve yay şaman da yükselirken kullandığı araçlar arasındadır.Şamanın bir ok gibi göğe uçtuğundan basseden pek çok örnek vardır.Peki herhangi bi okta böyle büyük bir güce sahip olabilir mi? Şu önemli nokta atlanmamalıdır: Ok ve ya taşıma hakkını tebaasına veren kişi hükümdardı.Okçu okunu ve yayını hakan adına kullanmaktaydı. Yani bu kutsal nesneler hakana aitti.Bu onurun herkese verilip verilmediğini bilmiyoruz.Ama Hunlarda "Kartalın Okçuları" isimli askerlerden oluşan çok ayrıcalıklı bir sınıf bulunmaktaydı.Bu okçuların okları göklerin en yüksek yerine ulaşabilen kuşların tüylerini taşırdı.Oklar ejderhayı kovmak ve yıldırımı öldürmek gibi mistik amaçlarla da kullanılırdı.

  Gökle iletişim kurmanın bir diğer yolu da ateşti.Ateş yıldırım aracılığıyle gökten gelirdi.Bu yüzden de kutsal sayılırdı. Tahrip gücü gücünün kanıtı olarak kabul edilirdi.Yakılan nesnelerin göğe gittiği ve orada eridiği düşünülürdü.Öyleyse bu yolla gökle iletişim kurmak mümkündü.Örneğin bazı önemli olayları göğe bildirmek için tahta yakılırdı.

   
  Son düzenleme: 16 Temmuz 2016
  Anafiel bunu beğendi.
Etiketler: