1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Ezoterizm ve Ezoterik Topluluklarda İnisiyasyon

'Ezoterizm' forumunda Rune Mistress tarafından 24 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Ezoterizm sözcüğü Yunanca "esoterikos" kökünden türemiştir. "İçsel, gizli olan" anlamına gelir. Ezoterizme göre gizli bilgiler ve derin sırlar ancak hakkeden, layık olan kişiler ile paylaşılmalıdır. Ezoterizm mistik, okült, teozofik ve spitüalist öğretilere sahip topluluklar tarafından benimsenmiştir.

  Bu toplulukların bilgiyi edinme yöntemleri de farklıdır.Onlar bilgeliğe sezgiyle, yüksel ruhsal varlıklarla temas kurarak ya da içe doğuş ve trans yoluyla ilahi mesajlar alarak elde ederler.Bu yolla edinilen bilgi, gereken sınavları veren adaya inisiye edilerek topluluğa dahil edildiğinde üstadlar tarafından aktarılır.

  Feng-Shui-A-balance-of-elements.jpg
  Ezoterik İnisiyasyon uygulamada dışarıdaki adayın içeri,gizli alana alınması olsa da sembolik olarak çok daha fazlasını ifade eder. Birey ruhsal olarak bir üst aşamaya geçer.Ezoterik bilgi ışıktır çünkü ilahi kökenlidir. Aday bu inisiyatik bilginin ışığıyla aydınlanır, üstün, olgun insan haline gelir.Aday bu işlem sırasında sembolik olarak ölür ve yüce bir varlık olarak yeniden dirilir.Bu yüzden inisinasyon işlemine yeniden doğuş da denir.

  İnisiyasyon törenleri çoğunlukla adayı etkilemek ve onun "hissetmesini" sağlamaktır. İç bilgeliğinin gücünü, yüksek bilinci hissetmesini. Töreni yapan üstad da bireysel hareket etmez.O da üstün bir gücün etkisi altındadır.

  Birey inisiye edildikten sonra artık uyanık, aydınlanmış olarak da görülür. Burda kast edilen insanın içinde varolan kutsal özdür. Kişi kendini, aslını tanır ve farkındalık kazanır. Mistisizm'de bu süreç bireyin kendisi tarafından içe kapanarak gerçekleşir. Bu yüzden de bireysel olarak da gerçekleştirilebilir. Ama ezoterizm sistemli ve disiplinlidir. Mistisizmin aksine bireysel değil örgütlü yapıdadır.

  Ezoterik hiyerarşide üyelerin seçimi ve geleneklerin uygulanması için çok ayrıntılı bir organizasyon bulunur. Ezoterik gruplarının gizli örgüt şeklinde olmalarına gerek yoktur. Varlıkları ve amaçları ilan edilmiş olabilir.Gizli olan şey edinilen, sahip olunan bilgidir.

  Elbetteki tüm gizli sırlar topluluğa dahil olur olmaz bireye aktarılmaz. Bilgi aktarımı da mistik arınmada aşamalı olarak gerçekleşir.Temizlenme ve arınma bir süreç olduğu kadar bir sınavdır da. Amaç bir çocuk kadar saflaşma olsa da üyenin iradesi de ölçülür.
   
  Slipknot bunu beğendi.
Etiketler: