1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Esseniler Ve Ölü Deniz Yazmaları

'Teozofi & Mistisizim' forumunda Rune Mistress tarafından 16 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Essenilerin kökeninin M.Ö.500'lü yıllara dayandığı söylenmektedir. Bu gizemli halk Gnostik ve Mistik bir anlayış benimsemiş bir yahudi mezhebine mensuptu. Antik dönemin tarihçileri onlardan aşırı dindar bir topluluk olarak basseder. Mezhepsel farklılıklar nedeniyle diğer yahudi topluluklarıyla da sürekli çatışmışlardır. Ancak Essenilerin modern dünyanın ilgisini çekmesi 1947'de Ölü Deniz Yazmaları olarak da bilinen antik metinlerin bulunmasıyla mümkün olmuştur.

  Ölü deniz kıyısında bulunan Kumran'da bir mağarada bulunan yazmalar, bilim ve teoloji dünyasında bir deprem yaratmıştır. Çünkü hristiyanlığın kökenini Hz.İsa'nın doğumundan önceye dayandırmaktadır. İlk Hristiyanların Essenilerle ilişkisi bilinmektedir. İskenderiye Okulu mensubu Essenilerden bazıları Vaftizci John ve İsa'ya katılmışlardır. Daha sonra İskenderiye'de bir okul kurmuşlardır.Kutsal ruh ve yeniden diriliş gibi bazı kavramlar bu okulda ortaya çıkmış ve Hristiyan teolojisine girmiştir.

  Peki Esseniler kimdi? İsrail Krallığı'nın yıkılmasından sonra Yahudi kabileleri Kuzeye ve Güneye dağılmışlardı. Zamanla Kuzeylilerin İnançları Zerdüşlükten, güneydekilerin inançları da Hellenizm ve Eski Mısır Kültüründen etkilenerek değişime uğradı. Esseniler Güneydeki İskenderiye Okulu'nun inanç sistemine mensuptular.

  Esseni toplumu bir tarikat düzeniyle örgütlenmişti. Din adamlarının toplum üzerinde mutlak bir otoritesi vardı. Yahudi olan herkes bu topluma katılabilirdi ancak zorlu sınavlardan geçmek zorundaydı.Toplulukta herkes birbirini kardeşi olarak görmeli ve ona göre davranmalıydı. Herhangi bir günah ya da kötü bir davranış çok ağır bir şekilde cezalandırılmaktaydı.

  Topluluğun gerçekleştirdiği çok önemli iki tören vardı.Bunlardan biri arınma töreniydi. Bu tören yalnızca kalbiniz temizse işe yarardı.İkinci törende Ekmek ve şarabın kutsanmasıyla gerçekleşen komünyon töreniydi. İki törende farklı şekillerlede olsa Hristiyanlığa geçmiştir.

  Topluluğun inançları arasındaki en belirgin unsur Dualist bir anlayış olan iyilik ve kötülüğün savaşıdır. İyi güçlerin başında "Işık Prensi" vardı ve onun takipçileri "Işığın Oğulları" olarak adlandırılmaktaydılar. Kötü güçlere ise "Karanlıkların Prensi Belial" hükmediyordu. Takipçileri ise "Karanlığın Oğulları" olarak adlandırılıyordu.

  Esseniler kendilerini Işık Oğullarına mensup olarak görüyorlardı.Yanlış yapabilirdiler ama mutlaka Tanrı ve Işık Prensi onların yardımına gelirdi. Onlara kurtuluş sözü verilmişti dolayısıyla dünyadaki zorluklara bu söze inanarak katlanıyorlardı.

  Esseni inançlarında olan bir diğer unsur İnsanlığın Kurtarıcısı İnancıdır. Yazmalarda Adalet Üstadı olarak adlandırılır. M.Ö. 180-60 civarı yaşayıp öldüğü düşünülmektedir. Ancak yeniden döneceğine inanılmakta ve beklenmektedir. Bu da Mesih-Mehdi anlayışını çağıştırmaktadır. Bu inanç Hristiyanlık üzerinde olduğu kadar ortadoğuda da etkili olmuştur.İslamdaki Batıni mezheplerin doğuşuna kaynaklık etmiş olabileceği düşünülmektedir.

   
  Azazel ve Anafiel bunu beğendi.
 2. Güzel bilgiler teşekkürler
   
Etiketler: