1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Eski Viking ve Germen Topluluklarının Şaman Cadıları: Völvalar

'Kadim Bilgelik' forumunda Rune Mistress tarafından 5 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Völva kelime anlamı olarak " sihirli asa taşıyan" demektir. Völva adı verilen kadınlar eski İskandinav ve Germen toplumunda ayrıcalıklı bir sınıf oluşturuyorlardı. Onlar Viking ve Germen kabilelerinin hem şamanı, rahibesi ve kahinleriydi. Özellikle İskandinav mitolojisi onlardan çok sık söz eder.

  völva1.jpg

  Tarihi kaynaklar ve mitolojik öyküler, bu cadıların toplum üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir.Viking savaş lordları, kabile liderleri onların ziyaretine gelir, görüşlerine başvururlardı. Sagalarda anlatılana göre böyle ziyaretlerde Völvalar daha yüksekte otururdu. Bu Völvaların topluluk hiyerarşisininde üzerinde oldukları anlamına gelir. İskandinav arkeologlar içlerinde değnek bulunan 40 mezar keşfetmişlerdir. Völvalara ait olduğu düşünülen bu mezarlar o çağdan kalan diğer mezarlara göre çok daha zengin durumdaydı. Örneğin Danimarka Fyrkat'ta bulunan mezar o bölgenin en zengin mezarıdır. Bu keşifler bir Völva'nın toplumdaki statüsü hakkında fikir verebilir.

  völva2.jpg
  Romalı yazar Tacitus, Germen topluluklarında Völvaların karşılığı olabilecek cadılardan basseder. Germenler onlara genelde matronae – “anneler”., demekteydiler.Bu matronlar değnek taşır, seyahat eder ve kahinlik yapardı. Onların kehanetlerine savaş konseylerinde sıkça başvurulurdu. Aynı zamanda kurban ayinleri gibi dini törenleri de yönetirlerdir.

  Viking toplumunda bir völva genelde soylu bir aileden gelen yaşlı bir kadın olurdu. Ancak aile ve klan hiyerarşisinden muaftılar. Genelde genç eşlikçileri ile birlikte seyahat eder ve özellikle kriz zamanlarında topluluk tarafından çağırılırlardı.Völvaların İskandinav mitolojisindeki tanrılarla hatta Odin'in kendisiyle konuşabildiğine inanılırdı. Dolayısıyla Völvalar dindar kimselere ruhani danışmanlık da yaparlardır.

  tumblr_ne49phAi521tfrin2o1_500.jpg

  Völvalar genellikle eski İskandinav Tanrıçası Freyja'nın rahibesi olurlardı. Völvaların ritüel yönetme yetkisi de vardı. Ama onları direk rahibe olarak adlandırmak doğru olmaz. Çünkü Eski iskandinav toplumunun rahibeleri "blótgyðiur"lerdir. Völvalar daha çokyönlü ve gizemli bir cadı topluluğuydu. Onlar Seiðr adı verilen büyü türüyle, şamanizm, nekromansi, kehanet gibi sanatlarla da uğraşırladır. Aynı zamanda topluluğun şifacısıydılar.

  İskandinavya ve Germen ülkeleri Hristiyanlaşmaya başlayınca toplum hızla ataerkilleşti. Völvalar ve Matronlar gibi kadın toplulukları kilisenin gazabına uğradı. Buna rağmen küçük bir kısmı ebe ya da şifacı olarak ortaçağda varlığını sürdürdü. Onların iyileştirme becerilerin halk hala ihtiyaç duymaktaydı.
   
Etiketler: