1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Eski Hindistanda Erginleyici Ritüeller

'Ezoterizm' forumunda Rune Mistress tarafından 3 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Dünyanın diğer toplumlarında olduğu gibi Hindistan'da da erginlenme ritüelleri adayın sembolik ölümünü ve yeniden doğuşunu içerir.Birey yeniden doğduğunda daha üstün bir varoluş biçimine sahiptir.Bu törenlere "srauta" adı verilir. Antik çağlarada dindar Hintliler hayatları boyunca pek çok srauta ve kurban töreni gerçekleştirirlerdi.

  Dikşâ, kutsama anlamına gelirdi ve her türden kurban töreninin hazırlık aşaması olmakla birlikte başka gerekçelerle de uygulanırdı.Kurbanı sunan ve kutsanmakta olan kişini, daha önce mutlaka erginleyici bir tören geçirmiş ve iki kez doğmuş olması gerekirdi. Dikşa sırasında rahme dönüş gerçekleşirdi. Rahipler kutsanacak olan kişiye cenin pozisyonu aldırır, onu suyla ıslatır ve bir ambara sokar, üzerini bir elbiseyle örterler. Bu tören anne karnı ve doğum sürecinin tekrarıdır.

  king-ralley-3.jpg

  Ritüel biçiminde bir ölüm hem tanrılar katına ulaşmak hem de dünyada güçlü bir varoluşa sahip olmak amaçlı gerçekleştirilebilirdi. Göğe, tanrıların katına böyle ritüel biçiminde yükselişler aracılığıyla hem kurbanı sunan hem de bütün toplum ve doğa kutsanmış ve yenilenmiş oluyordu. Kozmik yenilenme ve krallık iktidarının güçlenmesi, yaratılışın yinelenmesini hedefleyen ve kurbanı sunanın "ölümümü, "cenin olarak ana rahminde büyümesini" ve yeniden doğuşunu kapsayan ritüellerle sağlanıyordu.

  Bir diğer benzer uygulama Hint kralının kutsanması "rajasuya" idi. Rajasuya evreni onarmaya yönelik bir dizi törenler bütünüdür. Bu törenin merkezinde kral yer alır ve onun evrenle bütünleşmesi canlandırılır. Ritüelin farklı aşamalan sırayla gelecekteki hükümdarın cenin haline dönüşünü, rahimde bir yıl kalışını, Evren Egemeni olarak mistik yeniden doğuşunu simgeliyordu. Hükümdarın ritüelde yer alan "cenin dönemi," evrenin olgunlaşması sürecine denk düşüyordu ve büyük olasılıkla köken olarak ekinlerin olgunlaşmasıyla ilişkilendirilmişti.. Ritüelin ikinci aşamasında, hükümdarın yeni bedeninin oluşumu tamamlanıyordu: Eril sularla, dişil sularların birleşiminden doğan simgesel ve üstün bir beden söz konusuydu.
   
Etiketler: