1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Eros

'Yunan Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 15 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

1. Rune Mistress

Rune Mistress Administratör

Hesiodos'un anlatımına göre Eros, Gaia ( yeryüzü) ve Tartarus(cehennem)'un birleşmesinden doğmuştur. Hayatın devamını sağlayan ve sonsuza kadar devam edecek olan üreme işlemidir. Yunan mitolojisinde Gaia ve Uranus'un birleşmesine ön ayak olarak yaratım işleminin gerçekleşmesi ve sürmesini sağlamıştır.Ancak tanrıları ve insanları akıldan ve sağduyudan yoksun bırakan olumsuz bir yönü de vardır. Yunan mitolojisinde Eros'la ilgili daha geç döneme ait mitler onu Aphrodite ve Ares'in oğlu olarak gösterir.

Eros, gizem kültlerinde de yer bulmuştur.Bu kültler Eros'u ilk dünya yumurtasından doğup evreni yaratan Phanes (Aydınlatıcı) ile bir tutulmuştur.Platon'a göre Eros insanı güzellik ideası üzerinde düşünmeye yöneltmek için dikkatlerini bedensel güzelliğe çekerdi.

temple.jpg

Yunan mitolojisinde Eros önceleri bir ölümlü olan ancak daha sonra tanrıçalığa yükseltilen Psykhe (ruh ) ile evlidir. Efsaneye göre Pskyhe o kadar güzelldir ki onu görenler Aphrodite'i bırakıp ona tapınmaya başlarlar.Aphrodite çok öfkelenerek Eros'a Pskyhe'yi en çirkin canlıya aşık etmesi için gönderir.Ama Eros Pskyhe'yi görünce ona aşık olur. Psykhe'yi alıp ormanın ortasındaki bir sihirli saraya götürdü. Psykhe de Eros'a aşık olmuştur. Fakat Eros Psykhe'den gerçek kimliğini saklamıştı. Pskyhe'nin ziyaretine gece karanlıkta geliyor ve "Beni görmeden körü körüne sev, beni öğrenmeye çalışma, olduğum gibi sev" diyordu. Psykhe de durumu kabullenmişti ta ki kızkardeşlerini ziyaret edene kadar. Onun mutluluğunu kıskanan kızkardeşleri "Eğer yaşlı ve çirkin olmasaydı senden yüzünü gizlemezdi" diyerek Psykhe'yi kandırdılar.Ona sevgilisinin bir canavar olabileceğin söylediler. Psykhe sarayına kafasında bu soru işaretleri ile döndü.

Gece Eros geldiğinde aklını bu şüpheler kemiriyordu.En sonunda eline bir mum ve eğer bir canavarsa diye bir hançer aldı. Mumu Eros'un yüzüne tutan Psykhe karşısında eşsiz güzellikteki aşk tanrısını gördü.Ancak tam o sırada mumun kandilindeki kızgın yağ Eros'un kanadına damladı. Uykusundan uyanan Eros hem kızgın yağın acısıyla hem de Psykhe'nin ondan istediği tek şeyi yapmamasının verdiği öfkeyle camdan uçarak gitti.

mitoloji.jpg

Psykhe üzüntüden kendini kaybetti. Tek Tek bütün Olimpos tanrılarına yalvardı.En sonunda kendisinden nefret eden Aphrodite'e gitti. Sonunda intikam alma şansı yakalayan Aphrodite, Psykhe'den Ölüler Diyarının kraliçesi Persephone'nin makyaj kutusunu çalmasını istedi. Ama kesinlikle kutunun içine bakmayacaktı. Psykhe zor da olsa kutuyu almayı başardı ancak yine merakına yenik düştü ve kutunun içine baktı. Kutunun içinde ölüm uykusu vardı. Psyche'ın oracıkta uyuyakaldı nefesi kesildi. Bunları gören Zeus, Eros'u yanında çağırdı ve artık bu inadından vazgeçmesini söyledi. Eros, Psyche'ı alıp olimpos dağına getirdi ve ölümsüzlük içkisi ambrosia içirdi. Eros ve Psykhe evlenerek Olimpos dağında yaşamaya başladılar.

Eros'un yıkıcı ve kışkırtıcı rolü Medeia ve İason efsanesinde görülebilir. İnsanlara mantığı ve toplum kurallarını unutturur. İason altın postu alma amacıyla Kolkhis'e gittiğinde bir dizi olanaksız işi yerine getirmek zorunda kalır.Hera ve Aphrodite ona yardım etmeye karar verirler. Kolkhis prensesi Medeia'yı ona aşık ederek yardım etmesini sağlayacaklardır.Eros'u, Medeia'yı İason'a aşık etmeye ikna etmek için Aphrodite ona alevden iz bırakan bir altın topu vaad eder.Bu top eskiden Zeus'a aittir.Eros teklifi kabul eder ve Medeia'yı okuyla vurur. Medeia sadece İason'a yardım etmekle kalmaz, onunla birlikte kaçar. Ama bu aşk hikayesi mutlu sonla bitmez. İason başka bir yunan prensesi için Medeia'yı aldatır.Medeia da intikam için hem kendini hem de İasonla olan çocuklarını öldürür.Bu öykü Eros'un yıkıcı-çıldırtıcı yönünü anlatır.

Son düzenleme: 15 Ağustos 2016
Etiketler: