1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Efsanevi Kahin Veleda

'Kahinlik ve Kehanet' forumunda Rune Mistress tarafından 7 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Antik çağa ait efsaneler büyülü güçlere sahip güzel kadınlardan sıkça söz eder. Komutanlar ordularını savaşa götürürken onlara danışırlar. Antik Çağda geleceği görme yeteneğine sahip olduğuna inanılan kadınlar dünyanın her yerinde tapınaklarda görev yapıyordu. Roma'ya karşı mücadelesiyle biline Veleda bunların en ünlülerinden biridir Veleda'nın hikayesi ünlü Romalı tarihçi Tacitus tarafından aktarılmıştır.

  M.S.69 yılında Roma'nın Germania eyalet savaşlar ve ayaklanmalar ile sarsılıyordu.Germen Kavimlerinden Batavi kabilesi Romalılara karşı ayaklanma başlatmıştı. İsyan Hollanda'nın güneyi ve Rheinland'ın kuzey kesimine kadar yayılmıştı. Batavilerin sayıları az olsada iyi eğitiml savaşçılardı ve oldukça disiplinliydiler. Savaş sürerken Gallia Belgica'dan gelen Keltler de dahil olmak üzere pek çok kabile Romalılara karşı onların saflarına katıldı. İsyancı ordusundaki en ünlü isimlerden biri gizemli kahin Veleda'ydı.

  Dante_Gabriel_Rossetti.jpg


  Veleda Batavi isyanını simgesi haline gelmeden önce de saygıdeğer bir kadındı. Pek çok Alman kavmine yardım etmiş. Birbirleri arasındaki mücadelelerde de hakemlik yapmıştır.Kuzey Avrupa toplumlarında kehanet yeteneğine sahip kadınlar çok yaygındı. Bu kadın kahinler toplumda büyük saygı görürdü.Veleda'nın Alman mı Kelt mi olduğu tartışmalıdır. Tarif ediliş şekli ve güçleri efsanevi Kelt kahinlerini andırsa da Tacitus onun Alman Bructeri kabilesinden olduğunu yazmıştır.

  Batavi halkının lideri, Roma'da eğitim görmüş Gaius Julius Civilis'ti. Roma ordusunu ve sistemini iyi tanıyordu. Roma İmparatoru tarafınan vatandaşlıkla ödüllendirilmişti. Ancak Civilis Romalılara karşı Batavilerin tarafını seçti.

  Başlangıçta Batavi ordusu başarılı oldu. Romalı lejyonlar Veleda'nın öngördüğü şekilde yok ediliyordu. Batavi komutanları savaştan önce Veleda'ya hediyeler gönderiyordu.Ama Veleda'nın zafer ile ilgili müjdeleri ilerleyen yıllarda kesildi. Bu dönemde Veleda sadece şifacılık yaparak orduya yardımcı oldu.

  Savaş ilerledikçe Batavi birlikleri takviyeye ihtiyaç duymaya başladılar. Roma imparatorluğuna karşı tutunmakta zorlanıyorlardı. MS 77'de nihayet Romalılar galip geldi. Romalı komutanlar Veleda'nın ününü duymuştu. Onun kehanet yeteneklerini kendi zaferleri için kullanmak istiyorlardı. Veleda'yı Romaya götürmek için giden Munius'un ölümü yüzünden bu planları gerçekleşemedi. Munius'un ölümünün Veleda'nın gizemli güçlerine bağlandığı da olmuştur.

  Bu tarihten sonra Veleda'nın kesin olmasa da Andrea'ya gittiği söyleniyor.Veleda 89 yaşında öldü. Kuzeyli Kahin'in öyküsü Romalılara oldukça cazip geldi ve efsaneye dönüşmesine sebep oldu.
   
Etiketler: