1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Dr. Rhine Ve Parapsikoloji Çalışmaları

'Parapsikoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 26 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Joseph Banks Rhine Modern dünya'da parapsikoloji çalışmalarının öncüsüdür. “Parapsikoloji'nin Babası” olarak da adlandırıldığı olmuştur.

  Rhine, 29 Eylül 1985 yılında Waterloo, Pensilvanya'da doğdu. Ohio Northern Üniversite'sinde eğitim gördü.1919 yılında Luisa Ella Weckesser ile evlendi.Rhine karısı ile birlikte Chicago Üniversitesi'ne giderek Botanik eğitimi aldı. Yüksek lisansını ve doktorasını da burada yaptı.Boyce Thompson Enstitüsü'ndeki Botanik arastırmalarına katılan Rhine, West Virginia Üniversitesi'nde de Botanik dersleri verdi.

  1920'lerde Oliver Lodge, Arthur Conan Doyle ve William McDougall isimlerin kitaplarından etkilenerek metafizik ve mistisizme merak sardı. Dr. J.B. Rhine çok azimli bir bir adamdı ve insan doğası ve ruhun gizemlerini çözebileceğine inanıyordu. 1932 yılında kendisi gibi doktor olan eşiyle birlikte Duke Üniversite'de bir parapsikoloji laboratuarı kurdu. Bu laboratuar sayesinde parapsikoloji araştırmaları saygınlık kazandı. Ayrıca Almanca'dan tercüme ettiği “Parapsikoloji” terimini kullanan ve uluslarası alanda yeni araştırma alanının adı olarak yaygınlaşmasını sağlayan da Dr.Rhine'dır.

  Dr. Rhine paranormal fenomenler içinde bir tanesiyle özelllikle ilgileniyordu: ESP yani Duyular Dışı algılama. Bu ana başlık altında paranormal yetenekleri üçe ayırdılar. Durugörü (Clairvoyance), Telepati (Telepathy) ve (Kehanet) Precognition. Dr. Rhine bu yeteneklerin varlığını tespit etmek için kart kullanıyordu. Böylelikle Zener Kartları ortaya çıktı.

  Zener Kartları ismini Dr. Rhine'ın yardımcısı K.E.Zener'dan alır. Beş değişik şekilden oluşan kartlar 25lik bir deste halinde bulunur. Deneydeki kişiler kartları durugörü ya da telepati ile algılamaya çalışır. Binlerce kişiyle test yapan Dr. Rhine en sonunda yeterli kanıdı topladığını düşünerek çalışmalarını yayınladı.

  1934'te Duyu Dışı Algılama adlı kitabı piyasaya çıktı. Kitabın gördüğü büyük ilgi herkesi şaşırttı. Parapsikoloji araştırmaları gazete ve dergilerin dikkatini çekmişti. Yeni bilim dalının tanınırlığı ve saygınlığı arttı.Dünya genelinde Parapsikoglar daha kolay destek ve araştımaları için fon bulmaya başladılar. Aynı zamanda şüphecilerinde dikkati çekilmiş oldu. Yöneltilen eleştiriler de arttı.

  1962'de Rhine İnsanın Doğası Araştırma Vakfı'nın kurulmasına yardım etti ve paranormal araştırmalarına devam etti. Dr. Rhine 20 Şubat 1980'de öldü. Ölümünden sonra kurduğu vakfın ismi anısını yaşatmak için Rhine Araştırma Merkezi olarak değiştirdi.