1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Çözülemeyen Gizem: Tunguska

'Parapsikoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 30 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  30 Haziran 1908 sabahı Sibirya semalarında bir ateş küresi görüldü ve kayboldu. Hemen ardından Podkamenya Tunguska Irmağı yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi.Patlamanın şiddeti o denli büyüktü ki 2,000 km2'lik alandaki ağaçları dümdüz etti, orman hayvanlarını ortadan kayboldu. O bölgede yaşayan göçebe topluluklara ise ne olduğu bilinmiyor. Bilimadamları bu patlamaya düşen bir meteorun sebep olduğunu söylediler. Ancak ortada çelişkili bir durum vardı. Bölgede herhangi bir krater izi bulunmamaktaydı.

  Hem Rus hem de yabancı bilimadamları Tunguska bölgesinde araştıma yapmak istiyorladı.Bu ancak 1927 yılında gerçekleşti. Prof. Leonid Kulikin liderliğindeki bir grup bilimadamı araştırmaya başladı. Hala hayatta olan tanıklarla görüştüler, bölgeyi inceleyip göktaşının aradılar. Çabaları sonuçsuz kaldı ve en sonunda göktaşının bir bataklığa düşüp kaybolduğunu ileri sürdüler.

  Chimera_Arrival_2.jpg

  Bu tarihten sonra çalışmalar aralıklı olarak sürdü. 1950 yıllarında SSCB Bilim Akademisiden Mikhail Tsikulin ve Vladimir Rodionov farklı bir teori ortaya attılar. Bu olayın kozmik bir nesnenin yarattıpı balistik tepki sonucu oluştuğunu öne sürdüler. Ancak yinede bir krater izi olması gerekiyordu. Uzun tartışmaların sonucunda Göktaşı Komitesinin bilim sekreteri Evgeni Kynov, bu kozmik nesnenin atmosfere girdiğinde eriyen bir bu kütlesi olabileceğini ve bu sebeble bir krater izi bulunmadığını açıkladı. Yinede tüm kuramlar patlamayı tam olarak açıklamıyordu ve tarışmalar devam etti.

  1945 yılındaki Hiroşima Atom bombası saldırının yarattığı tahribat ve etkiyle Tunguska patlamasının etkilerinin karşılaştırılması herkesi şoka uğrattı. Çünkü Tunguska patlaması sonrası yaratılan tahribat bir nükleer bombanın yarattığı tahribata çok benziyordu. Sonuç olarak Tunguska Patlaması'nın bir nükleer deneme olabileceği tartışılmaya başlandı. Bölgeye yakın yerlerde yaşayanlarda radyasyon sonucu hastalıklara yakalanmaları, patlamanın en etkili olduğu yerin atom bombalarında olduğu gibi merkezden uzakta olması bu teoriyi güçlendiriyordu.Ama İlk nükleer bombanın yapılışından 30 sene önce Çarlık rejiminin Hiroşima'ya atılandan kat be kat güçlü bir bomba denemesi yapabilmiş olması da mümkün değildi.Yeni veriler olayı iyiden iyiye çıkmaza sokmuştu.

  1959 yılında ise London Daily Express gazetesi bambaşka bir iddiayı gündeme getirdi. Sovyet bilimadamları Prof. Alexei Kazantsev ile Prof. Lapunov Tunguska olayına nükleer yakıtlı bir uzay aracının sebep olduğunu ileri sürmüşlerdi. Tunguska Olayı yeniden gündeme geldi ve pek çok tartışma başladı.

  Günümüzde Tunguska Olayı ile ilgili araştırmalar hala sürüyor. Bilimadamları patlamaya düşen kuyruklu Yıldız parçalarının sebep olmuş olma olasılığı üzerinde çalışıyor. Ancak bir bu teori radrasyon ve diğer nükleer patlama etkilerini açıklamıyor. Dolayısıyla ortaya atılan 80'den fazla teori gibi Tunguska olayını bir gizem olmaktan çıkartamıyor.
   
  Son düzenleme: 22 Ağustos 2016
  Anafiel bunu beğendi.
Etiketler: