1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Chicanna Antik Kenti

'Tarih & Arkeoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 29 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Chicanná'nın Kalıntıları, 1966 yılında Jack D. Eaton tarafından Yucatan yarımadasını araştırırken keşfedildi. Eaton'un Becán'da National Geographic ve Tulane Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülecek olan arkeolojik araştırmanın başlamasından önce keşif gezisi yapmaktaydı.

  Antik yerleşimdeki en ünlü yapı olan “Yılan Ağzı Evi” siteye Mayaca Chicanna isminin verilmesine neden oldu. Maya'ca "chi" ağız; "Can" yılan ve "na" ev anlamına gelir.

  Meksika'nın güneydoğusundaki Yucatan Yarımadası Maya Uygarlığı'nın merkeziydi. Chicanná, Yucatan Yarımadası'nda Campeche eyaletinin Rio Bec Bölgesinde yer alır. O bölgede bulunan 45 antik siteden biridir. Yinede Chianna benzersiz özellikleri ile kendi özgü oldukça ilginç bir sitedir. Bu yerleşim, önemli Maya ruhani törenleri ve ritüelleri için kullanılmıştır.

  m2_035.jpg

  Chicanna'nın MÖ 250-300 yılları arasında inşa edildiği düşünülüyor. Dini törenler için dağlık alanlar tercih edilmesi yaydındı ve Chicanna'da bu doğrultuda inşa edildi. MS 1100 yılına kadar yerleşim varlığı sürdürdü.Chicanna en görkemli zamanlarını Geç Klasik Dönem (MS 550-700)'de yaşadı. Arkeolojik çalışmalar Chicanná'nın bölgedeki diğer yerleşim birimleriyle, özellikle de Rio Bec Bölgesindeki baskın yerleşim olan Becán ile önemli ticaret bağlantıları vardı. Arkeolojik çalışmalar sonucu iki şehri birbirie bağlayan pek çok unsur ortaya çıktı. Chicanna, Becan'a sadece 2 kilometre uzaklıktadır.

  Becán Şehri Chicanná'dan daha büyük bir şehirdi. O dönemde Mayalarının Rio Bec Eyaletinin politik, ekonomik ve askeri merkezi olduğu düşünülüyor. Chicanná hem de Becán'ın mimari stilinin oldukça benzerdir. Chicanna'nın dini önemi vardı. Ancak ekonomik olarak Becan'a bağımlı olması kuvvetle muhtemeldir. Öte yandan Chicanna'nın geç dönemlerd Becan Kralı ve elitleri için özel bir saray olarak kullanıldığı da görülmektedir. Chicanna, kuruluşundan başlayıp tüm varlığı boyunca patronu Becan ile iç içe kaldı.

  Chicanna'ya adını vereren “Yılan Ağzı Evi” dini törenler için kullanılan bir sunak olarak düşünülüyor. Rahipler yılan ağzı şeklindeki kapıdan geçerek sembolik olarak yeraltı dünyasına iniyorlardı. Gözlerin ve dişlerin garip bir şekilde ortaya çıktığı yılan figürlü kapı ve rahiplerin giydiği karmaşık tüylü kostümler ortaya oldukça korkutucu bir görüntü çıkarıyor olmalı. Eğer törenler halka açık şekilde yapılıyorduysa etkisi inanılmaz olmalı.

  Chicanná, Chenes ve Bec River tarzlarının harmanlanmasına iyi bir örnektir ve ayrıntılı taş mimarisi ile öne çıkar. Tüm yapılar ayrıntılı tasvirler ve sembolik resimler ile kaplıdır. Bu Antik Kent günümüzde ziyaretçilerini oldukça etkilemektedir.
   
Etiketler: