1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Carl Jung

'Parapsikoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 26 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Carl Gustav Jung, analitik psikoloji okulunu kuran ünlü bir psikiyatrist ve psikoterapisttir. Tıp, teoloji, edebiyat, felsefe, arkeoloji ve okültizm gibi farklı alanlarda çalışmış çok yönlü bir kişiliktir. Jung psikoloji bilimine büyük katkılar sağlamıştır. Analitik psikoloji, kişilik profili ve kollektif bilinçaltı kavramları bilim dünyasına kazandırmıştır.

  Carl Jung, Paul Achilles Jung ve Emilie Preiswerk'ın oğlu olarak dünyaya geldi. Ailenin hayatta kalan tek çocuğuydu. Diğer kardeşleri erken yaşta hayata veda etmişti.Annesinin depresyonundan dolayı zorlu bir çocukluk geçirdi. Jung, içine kapanık bir çocuktu ve çoklu kişilik bozukluğundan mustaripti Bu etmenler gelecekte psikiyatri alanında kariyer yapmayı seçmesinde etkili oldu.Kariyerini şekillendiren bir başka çocukluk deneyimi, sınıf arkadaşı tarafından yere itildiğinde yaşadı. Jung bu olaydan sonra birkaç defa bayılma nöbetleri geçirdi. Nöbetler sıranında yaşadığı eşzamanlılık deneyimleri onu tıp, psikoloji ve en sonunda paraspikolojiye yönlerdirdi.

  carl-jung.jpg

  1895'te Tıp eğitimi için Basel Üniversitesi'ne gitti ve 1900 yılında mezun oldu.Mezun olduktan sonra Zürih Burgholzli Psikiyatri Hastanesinde profesör Eugen Bleuler'ın asistanı olarak çalışmaya başladı.

  1903 yılında Zürih Üniversitesi'nden doktorasını aldı. Doktora konusu OkültOlayların Psikolojisi ve Patolojisi'ydi.1905'ten 1913'e kadar Zürih Üniversitesi'nde psikiyatri üzerine dersler verdi. Bu yıllarda Emma Rauschenbach'la evlendi. Çiftin beş çocuğu oldu.

  Carl Jung, Sigmund Freud'la yakın arkadaştı. Her iki adam da birbirlerini entelektüel olarak etkilemişlerdir. Freud yaşta büyük olması sebebiyle Jung için bir baba figürü gibiydi.

  1908'de Jung yeni kurulan 'Psikanaliz ve Psikopatolojik Araştırmalar Yıllığı' nın editörlüğünü üstlendi. 1910 yılında Uluslararası Psikanaliz Birliği Derneği Hayat Boyu Başkanlığına getirildi ancak daha sonra bu pozisyondan istifa etti. Jung'ın “Bilincin Psikolojisii” isimli çalışması Freud ile arasında gerginlik çıkmasına neden oldu.

  1913 ve 1914'te Psycho-Medical Society toplantılarına katılmak için Londra'ya gitti.I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle çalışmaları kesintiye uğradı . Yazmaya devam etti ama mesleki yaşamında önemli ölçüde tecrit gördü. Bu yıllarında sanrılar ve psikolojik sorunlar yaşadı.

  1920'ler ve 30'lar boyunca dünyayı dolaşarak dersler verdi. Seyahatleri sırasında ABD, Doğu Afrika ve Hindistan'ı ziyaret etti. 1932'de Zürih'teki Federal Politeknik Üniversitesi'nde psikoloji profesörü oldu. Bu görevi 1940 yılına kadar sürdürdü. 1934-1939 yılları arasında Uluslararası Tıbbi Psikoterapi Derneği Başkanlığını yaptı.

  Karl Jung 1961'de öldü. Jung hayatının sonuna kadar yazmaya devam eden üretken bir yazardı. Çalışmaları 19 cilt yayınlanmıştır.
   
  Son düzenleme: 26 Eylül 2017
Etiketler: