1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Babilin Yaradılış Efsanesi

'Mitoloji & Sembolizm' forumunda Rune Mistress tarafından 7 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Babil yaratılış efsanesi, Enuma Eliş (gökyüzünde iken) olarak bilinen destandır. İngiliz arkeologların 1845'te, şimdiki Irak topraklarında çıkarılan yedi adet kil tablet üzerine çivi yazısıyla kaydedilmiştir. Ninova'dan pek uzak olmayan Asur'daki Alman kazıları 1902'de başlamış ve bunun sonucunda, Babillilerin ulusal tanrısı Marduk'un adının yerine Asurluların ulusal tanrısı Asur'un adının bulunması dışında tamamen aynı olan Enuma Eliş'in bir başka versiyonu bulunmuştur.

  Enuma Eliş, Babil'de her yıl sonbaharın başlangıcını simgeleyen on günlük Yeni Yıl festivalinin bir parçası olarak, huşu içinde ezbere okunmuş ve canlandırılmıştır. Evrendeki düzenin yeniden kurulması, hayatın yenilenmesini ve gelecek yıl için tüm insanların kaderlerinin belirlenmesini vurgulayan o dönemin insanları tarafında çok önem verilen bir olaydır.


  newton-alchemist-newman-merl (640x406).jpg
  Tarihçiler, Babillilerin, Enuma Eliş'te anlatılan kaos güçleriyle düzen güçleri arasındaki savaşı canlandırdıklarını düşünmektedir.. Marduk mahkûmiyetten kurtulana dek Babil sokaklarında kaos hüküm sürecektir. Daha sonra Marduk, Tiamat ve onun kötücül güçlerine karşı tanrıların gücünü temsil eden bir tören grubuna önderlik eder. Marduk'un, Tiamat'ı ve onun isyankâr güçlerini bir savaştan sonra yenmesi ve evrende düzeni kurmasından sonra Babilliler onun suretini, Babil sokaklarında gösterişli bir resmi törenle taşırlar. Bu büyülü yöntemle insanlar, kaderlerini kontrol eden tanrıları etkilemeyi ve bereket, bolluk ve iyi talihle dolu bir yıl getirmeleri için ikna etmeyi ummuşlardır

  Babil halkı, bu söylencenin Dicle ve Fırat nehirleri üzerinde sihir gücüne sahip olduğuna da inanmaktadır.Bu nehirlerin her yıl kıyılarını basarak çevreyi şiddetli şekilde tahrip etmektedir. İnsanlar ayin ve büyü gücünü, bu korkunç bahar tufanlarının tahribine karşı toplumlarını koruyabilmek amacıyla kullanıyorlardı.

  Marduk törenlerle onurlandırıldığında, aynı zamanda evreni yaratan ve kaostan bir düzen çıkaran Babil'in koruyucu tanrısı ve tanrıların yeryüzündeki evi olarak Marduk Tapınağı'nın kurulduğu Babil kenti de onurlandırılmış olmaktadır. Böylece efsane, dini görüşle dünyevi ve siyasal bir görüşü birleştirmektedir. Yeni Yıl Ayini insanların kaderi kadar, Babil'in siyasal kaderi de belirlenmektedir.

  Enuma Eliş, bir yaratılış efsanesinden de daha fazlasıdır. Babilliler, Sümerlerin geleneksel yaratılış efsanesini almışlar ve onu, yeni ulusal, dinsel ve siyasal amaçlarla kullanmak üzere yeniden şekillendirmişlerdir. Evrenin yaratılışının açıklaması, yıldırımlar tanrısı Marduk'un yüce iktidara ulaşması ve onun yeryüzündeki kenti olan Babil'in methedilmesi öyküsüne dönüşmüştür.
   
  Anafiel bunu beğendi.
Etiketler: