1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Aztek İmparatorluğu

'Tarih & Arkeoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 17 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Aztekler bugünkü Meksika topraklarında yaşıyordu."Azlan Halkı" anlamındaki bu yaygın adlandırmaya karşın kendilerini Meksikalar olarak da anarlardı. Azteklerin öncüleri olan ve Meksika topraklarında yüksek bir medeniyet meydana getiren geliştirdiği panteon, takvim sistemi ve törensel uygulamalar benimsendi. Aztek imparatorluğunun başkenti, bugünkü Mexico kentinin bulunduğu bir ada olan Tenochtitlan kentiydi. Aztekler, zengin bir mitoloji ve köklü bir kültürel mirasa sahip bir halktı.

  Aztek hükümdarları 13.yüzyıldan itibaren Meksika topraklarındaki bir çok kabileye boyun eğdirerek geniş bir egemenlik alanı oluşturdular.Bu yayılmayı yerli ve yabancı tanrıların kaynaşma süreci izledi. Sonuç olarak inanılmaz geniş bir panteon ortaya çıktı .Kült merkezleri basamaklı piramitler üstüne oturtulmuş görkemli tapınaklardı. Ruhban sınıfı tapınakları denetler, yıllık ve aylık ayinleri düzenlerdi.

  giant-quartz-crystal-cluster.jpg
  Rahipler karmaşık ve köklü bir öneme sahip olan insan kurban etme törenlerini de yönetirlerdi. Bu adet dünyanın işleyişine ilişkin temel Aztek anlayışını da yansıtırdı.Mitolojik kahramanların dünyanın yaratılışı ve insanların yararı için kan döktüklerine inanılırdı. Buna karşılık insanlarda kan ve bedenlerini sunarlardı. Genelde savaş tutsakları, köleler, genç erkek ve bakire kızlar kurban edilirdi. Kurban yerinde ölenlerin, savaş yerinde ölenler gibi, doğrudan doğruya güneş cennetine gittiğine inanılırdı.

  Aztek Halkının Kökeni

  Aztek halkının kökenleri belirsizdir. İsimlerini anavatanlarından aldıkları düşünülür. Aztlan sözcüğü Beyaz Topraklar anlamına gelmektedir. Avcı-toplayıcı bir kuzey kabilesi olduklarına inanılmaktadır. Aztekler, Meksika'nın güney-merkezi bölgesinde 13. yüzyılın başlarında ortaya çıktılar. Onların gelişi, daha önce egemen Toltekler'in düşüşünün hemen ardından geldi ya da onların düşüşe Aztekler neden oldu. Azteklerin, Tolteklere isyan ederek onları devirdiği de öne sürülmüştür.

  Başkent Tenochtitlan

  1325 yılında başkent Tenochtitlán inşa edildi. Şehrin kuruluş öyküsüne göre Aztekler, Texcoco Gölü'nün güneybatı sınırındaki bataklık arazi üzerinde bir kaktüsün üzerine tünemiş bir kartal gördükler. Bu olayı başkentlerini inşa etmek için bir işaret olarak kabul ettiler. Bataklık arazileri boşaltıldı ve yapay adalar inşa ettiler. Mısır,domates ve avokado ektiler. Tavşanlar, armadillolar, yılanlar, çakallar ve yabani hindi gibi yerel hayvanları avladıkar. Kurdukları şehir gerçekten çok görkemliydi. Tarım sistemleri özellikle sulama yöntemlerinoldukça gelişmişti. Güçlü birordu kurmalar, Azteklerin büyük bir imparatorluk olmalarını sağladı.


  Tenochtitlan en parlak döneminde 140.000'den fazla nüfusa sahipti. Mesoamerica'daki en yoğun nüfuslu şehirdi. Ticaret gelişmişti ve bu sebeple binlece kişi Tenochtitlan’ı ziyaret ediyordu. Tenochtitlan'ın bir ticaret merkezi olması Aztek ekonomisini geliştirdi.

  Tenochtitlan göz alıcı bir şehirdi. Bunun yanı sıra kendi zamanının en iyi tasarlanmış şehirlerinden biriydi. Şehirde Ana Tapınak, Büyük Piramit ve birçok ünlü saray vardı. Piramitler, tapınaklar ve saraylar genellikle taştan yapılmıştı. Evler ahşap, çatılar da sazdandı. Chinampa adı verilen saz ve toprak karşımı yapay adalar şehri genişletmek için kullanılıyordu. Şehrin etrafındaki arazi iyi olmamasına rağmen bilinçli şekilde değerlendirilmişti.


  Aztek Toplumu

  Aztek İmparatorluğu'da sınıf ayrımı ve katı bir despotizim vardı. Toplumun sınıflara bölünmesine rağmen dikey hareketlilik mümkündü. En önemli kıstas savaştaki cesaretti. Bu ölçüte sahip bir yükselebilirdi. Savaşçılar ve ordu baskın güçtü. Ardından devleti yöneten rahip ve bürokratik sınıflar geliyordu. En alt sınıfı çiftçiler, hizmetkarlar ve köleler oluşturuyordu.  Aztek İmparatorluğu'nun Gelişimi

  1428'de, Aztek İmparatoru Itzcoatl, iki diğer şehir devleri ile ittifak kurdu. Amacı bölgedeki en güçlü rakipleri Tepanec'i yenmek ve Azcapotzalco'yu fethetmekti. Böylelikle Orta Amerika'nın en güçlü devleti haline geldiler. Itzcoatl'ın 1440 yılındatahta çıkan oğlu I. Montezuma (Moctezuma), büyük bir savaşçıydı. Savaşla ve ticaretle imparatorluğun sınırlarını genişleti. I.Moctezuma daha sonraları aztek İmparatorluğu'nun babası olarak anıldı.

  İspanyol İstilası Ve Aztek İmparatorluğu'nun Sonu

  1517 başlarında çok küçük bir birlikte Francisco Hernandez de Cordoba Meksika'ya geldi. Cordoba, İspanyol valisi Diego Velasquez'den daha büyük bir kuvvet göndermesini istedi. Mart 1519'da Hernan Cortes, Tabasco kasabasına vardı. Yerlilerinden büyük Aztek uygarlığının varlığını öğrendi. Cortes güneydoğu Meksika sahillerinde Veracruz kentini kurdu. Emrindeki askerleri disiplinli bir savaş gücüne dönüştürdü. Aztek imparatorluğu içindeki anlaşmazlıklardan yararlandı ve diğer yerli halklarla ittifaklar kurdu.


  Kasım 1519 yılında Cortes ve adamları ile II. Montezuma ve Aztek halkı karşılaştı. Ancak bir savaş olmadı çünkü Cortes, Geri dönüş efsanesinde bassedilen açık tenli Quetzalcoatl'a benziyordu. Aztekler onu özel göre onur konuğu olarak karşıladılar. Ama bu ölümcül bir hataydı. Cortes II.Montezuma ve soyluları rehin alarak. Tenochtitlan'ın kontrolünü ele geçirdi.İspanyollar daha sonra ritüelistik bir dans töreni sırasında binlerce Aztek soylusunu öldürdü. II. Montezuma esir durumdayken öldü. Yeğeni Cuauhtemoc tahta geçti Aztekler şehirlerini İspanyollardan kurtardu. Azteklerin düşmanlarıyla ittifak kuran Cortesi Tenochtitlan karşı bir saldırı başlattı. Savaşta 240,000 kişinin öldüğü sanılıyor. Başkentin düşüşüyle Aztek uygarlığı sona ermiş oldu. Cortes Şehri yerlebir etti. Ardından da harabeleri üzerine Mexico City'yi inşa etti.

   
  Son düzenleme: 9 Nisan 2018
  Natt bunu beğendi.
 2. Slipknot

  Slipknot Administratör

  Bunun sadece bir efsane olduğunu sanıyordum. Lanetli Aztek altınları konusunda bilgin var mı?
   
 3. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Aztek başkenti Tenochtitlan ispanyollar tarafından yağmalandığında çok büyük katliam olmuş o yüzden yağmalanıp İspanya'ya götürülen hazinelere kanlı altın dediklerini biliyorum.
   
 4. Slipknot

  Slipknot Administratör

  Aynı zamanda duyduğum efsaneye göre lanetli aztek adasında bulunmaktaymış. Sadece gerçekten olup olamayacağını merak ediyordum. Daha önceden karayip korsanları filminde mevzu olmuştu. Günümüzde sadece söylentiler olarak kaldı.
   
 5. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Karayip korsanlarında pek çok gerçek efsane kullanıldı uçan hollanalı mesela.
   
  Slipknot bunu beğendi.