1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Ayurveda Ve Üç Dosha

'Yeniçağ' forumunda Rune Mistress tarafından 22 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Ayurveda Hindistan'da Vedik Çağda yani 5000 yıl önce ortaya çıkmış bir şifa sistemidir. Hem Tibet tıbbı ve hem de Geleneksel Çin Tıbbı de köklerini Ayurveda'dan alır. Ayurveda batı kültürünün gelişiyle uzun yıllar boyu geri planda kalmıştı. Ancak günümüzde Hindistan'da yeniden yükselişe geçti. Hindistan dışında dünyada da büyük ilgi görüyor.

  Ayurveda sadece hastalığı tedavi eden bir şifa sistemi değildir. Daha çok bir yaşam bilimidir. Sözcük olarak kökeni de burdan gelir.(Ayur = yaşam, Veda = bilim veya bilgi) İnsanların tüm potansiyellerini ortaya çıkartacak şekilde vücudu iyileştirmeyi amaçlar.

  images-drsuhail-39386058-1800-862.jpg

  Ayurveda sisteminde günlük ve mevsimsel rutinler, çeşitli diyetler, davranışlarımız ve duyuların yararlı kullanımı üzerine kurallar vardır. Ayurveda sağlığımızın çevre, beden, zihin ve ruhumuz arasındaki dengeye bağlı olduğunu söyler.

  Beş element toprak, su, ateş, hava ve boşluk (eter) hayatın her alanında kendini gödererir.Ayurveda her şeyi,zihin, beden, ilişkiler, doğa, besin ve enerji, elementlere göre beş kategoriye ayırır. Her insanın zihni ve vücudu bu elementleri barındıran bir burca sahiptir. Bu bir çeşit kişiye özel vücut haritasıdır. Dosha ya da Prakriti olarak adlandırılır.

  Üç dosha üç temel enerjiyi simgeler. Sanskritçe Vata (Rüzgar), Pitta (Ateş) ve Kapha (Dünya) olarak bilinen bu üç güç zihin ve bedenlerimizin özelliklerinden sorumludur.

  Her birimiz kendi içimizde doğadaki bu üç gücü belirli oranlarda barındırırız. Eğer Vata gücü kişi baskınsa enerjik, yenilikçi ve hevesli olur. Eğer Pitta gücü baskınsa kişi zeki, azimli ve hırslı olur. Eğer Kapha baskınsa kişi, nazik, şefkatli ve görgülü olur. Her birimizde üç kuvvetin üçü de bulunmakla birlikte, çoğu insan bir veya iki unsur baskındır.

  Her dosha dengeli ve dengesiz olduğunda farklı özellik gösterir. Vata dengeli olduğunda kişi canlı ve enerjik hisseder.Dengesiz olduğunda kaygı, uykusuzluk ve odaklanma sorunu çeker. Pitta dengeli bir şekilde çalıştığı zaman kişi sıcak, samimi, disiplinli olur. İyi bir lider ve iyi bir konuşma halini alır.Pitta dengesiz olduğu zaman, kişi zorlayıcı ve huzursuz olma eğilimindedir. Kapha dengeli olduğunda, kişi nazik, şirin ve destekleyicidir. Kapha dengesiz olduğu zaman, halsizlik, kilo alımı ve sinüs tıkanıklığı gibi sorunlar yaşayabilir.

  Doshaların hayatımızda oynadığı rol son derece aktiftir.Mevsimler, hava durumu, yaşam koşulları ve strese karşı sürekli olarak değişir. Kişinin dosha'sını bilmesi ve kendini tanıması Ayurveda sisteminin anahtar unsurudur.Nasıl beslenmesi ve enerjisi düştüğünde ne yapması gerektiğini bu şekilde öğrenir. Ayurveda sisteminin en güzel yönlerinden biri herşeyi ilaç olarak kullanabilmesidir. Çünkü doğadaki herşey beş elemetten oluşur ve bunların niteliklerini barındırır. Doğru bir diyet ve dengeli bir yaşam sağlık getirdiği gibi yeteneklerimizi en üst seviyeye çıkartır.
   
Etiketler: