1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Asklepios

'Yunan Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 13 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Apollon'un oğlu mucizevi iyileştirici güçlere sahip Asklepios ile ilgili tapınaklarda sayısız hikaye vardır.Pindaros'un dini nitelikli şiirinde Asklepios'ın sıradışı ve trajik doğumunu anlatır.Apollon ve sevgilisi, Tesalya kralı Phlegyos'un kızı Koronis'in oğludur. Ama Koronis onun çocuğunu taşıyor olmasına rağmen Apollon' ihanet eder. Apollon ikiz kardeşi Artemis'i Koronis'i cezalandırmaya gönderir.Koronis, Artemis'in oklarıyla can verir. Ancak ana-babası genç ölüyü ateşin üstüne koyduklarında ve alevler ölüyü kuşattığında, Apollon oğlunu kurtarmak için atılır.Alevler yol veriri ve bebeği cesedin içinden alır.Böylece Asklepios daha doğumunda büyük bir başarıya imza atmış olur. Mitlerde ölümsüzlük sınavı olarak anılan ateş sınavını geçmiş yaşamın ve ölümün yollarını tersine çevirecek kişi olarak cenaze ateşinden çıkmıştır.

  mitoloji.jpg

  Apollon, çocuğu, yarı insan yarı at olan Kheiron'a emanet eder ve onu eğitmesi için görevlendirir. Kheiron, Tesalyalı birçok gencin eğitimcisidir, insan ve vahşi hayvan olarak çifte doğası, hayvanlar, vahşi doğa ve bitkiler hakkında çok önemli bir bilgiyi bünyesinde barındırmaktadır. Bu bilgiler av sanatı ve tıp ilmidir. Kheiron ismi, "eli olan" (cheir), ellerini kullanmayı bilen anlamına gelmektedir. Asklepios, Kheiron'un okulunda, büyülü sözler söylemeyi, büyülü ilaçları ve merhemler hazırlamayı, yamulup kalanları ayağa kaldıran yararlı cerrahlığı öğrenir. Asklepios, bundan böyle "iyi sağlığın becerikli zanaatkarı"dır.

  Asklepios'un en yaygın miti, tıp bilimini insanların hizmetine sunduğunu, hatta insanları diriltıneye kadar gittiğini anlatmaktadır. Asklepios Athena'dan büyülü bir iksir öğrenir.Bu iksir Gorgoların kanından yapılır. Gorgo'nun sol tarafından alındığında hastayı kaybettirir, sağından alındığında onu kurtarır. Asklepios bu iksir sayesinde sayısız insanı iyileştirir.Ama bu durum Hades'i çok öfkelendirir. Asklepios insanları iyileştirmeye başladığından beri ölüler diyarına gelenler azalmıştır. Daha da ötesi insanoğlu artık ölümsüz mü olucaktır? Hades, Zeus'a başvurur. Zeus Asklepios'u yıldırımıyla öldürür. Böylece Asklepios'un Hephaistos ateşinde başlayan macerası Zeus'un cezalandıran ama aynı zamanda ölümsüzleştiren ateşinde son bulur. Zeus, Asklepios'u tanrısal güce karşı suç işleyenlerin cehennemine mahkum etmez. Apollon, Asklepios'u gökteki yıldızların arasına yerleştirir. Ve Zeus'tan intikam almak için ona yıldırım yapan Kykloplar'ı öldürür.

  Asklepios'un en sevdiği hayvan, bastonuna sarılı duran yılandır. Fırsatını bulduğunda, Asklepios'un kendisi bile yılan görüntüsüne bürünmektedir. Simgesi bugün de tıbbın simgesi olarak kullanılan çift yılan sarılmış asadır. Asklepios'un tapınaklarına Asklepion denir. Bunlar aynı zamanda Antik Yunan dünyasının hastaneleridir. Asklepios'un kültü ilk çağda çok yaygındı öyleki Hristiyanlığın çok zorlayan bir rakibi olmuştur.
   
Etiketler: