1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Artemis

'Yunan Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 6 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Artemis, Yunan mitolojisinde bekaret, avcılık, ay ve doğa tanrıçasıdır. Phoebe adıyla da bilinen Artemis, Zeus ve Leto'un kızı, Apollon'un ikiz kardeşidir. Delos adasında erkek kardeşi Apollon'dan bir gün önce doğmuş ve kardeşinin doğumuna yardım etmiştir. Artemis, evliliği ve aşkı reddetmiş, kendini doğaya ve avcılığa adamıştır.

  Artemis'in en önemli sembolleri ok, yay ve geyiktir. Ciddi ve gururlu bir tanrıça olarak tanınırdı. Artemis sadece kendi bekaretini koruduğu gibi, ona eşlik eden nymphlerden ve ona hizmet edenlerden de saflıklarını korumalarını isterdi.

  diana-artemis-of-versailles-louvre1.jpg

  Artemis, mitolojide hiç kimseyi affermeyen amansız bir tanrıçaydı. Onun inanç ilkelerine ve kurallarına uymayan herkesi acımasızca cezalandırırdı.Onun sıkı kurallarını ihlal eden herkesi ölümcül oklarıyla cezalandıracağına inanılırdı. Artemis av ve avcılık ile ilgili katı kurallar koymuştu. Bakire Tanrıça olarak cinsel saldırılara karşı genç kızların saflığını korurdu. Artemis'in çocuk ve gençlere karşı da zaafı vardı. Onun prensiplerine uydukları takdirde gençleri ve çocukları korurdu.

  Artemis'in genel özellikleri enerjik, sert ve huzursuz olmasıydı. Ancak mitolojideki bazı hikayelerde olgun ve bilge olarak da bassedildiği görülür.. Artemis'in en sevdiği etkinlik avcılıktı. Dağlada özgürce dolaşmak çok çevik ve enerjik olan Artemis için çok uygundu. Aynı zamanda vahşi doğadaki hamile hayvanlarla da ilgilenmekteydi. Av sırasında ona nymphler ve av hayvanları eşlik ederdi. Göller, nehirler,dağlar ve çayırlarda seyahat ederlerdi. Artemis çok iyi bir okçuydu, çevik ve hızlı bir koşucuydu.Evcilleşmemiş, vahşi bir avcılık tutkusuna sahipti.

  Artemis'in temel özelliklerinden bir doğanın koruyucusu oluşuydu.Evcil ve vahşi hayvanlar, balıklar ve kuşlar hepsi onun koruması altındaydı. Tarım ve hayvancılıktan da sorumlu kabul edilirdi.Ona inananlar verimli bir hasat ve sağlıklı çiftlik hayvanları için dua ederlerdi. Ancak onun kurallarına uymayan çiftçilere karşı çok öfke dolu olurdu..

  Yunan Artemis'i bakire özelliğiyle bilinmesine rağmen, Anadolu'da özellikle doğum ve verimlilik tanrıçası olarak tapılmıştır. Bunun en büyük nedeni Anadolu'da çok yaygın bir kültü olan Kibele ile özdeşleştirilmiş olmasıdır.Artemis'in en büyük tapınağı yine Efes'tedir. Bu tapınak Antik Dünyanın yedi harikasından biri kabul edilir.
   
  Anafiel bunu beğendi.
Etiketler: