1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Aphrodite

'Yunan Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 14 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Aphrodite, Yunan mitolojisinde aşk, güzellik, cinsellik, bereket ve deniz tanrıçasıdır. Tasvirlerinde çoğunlukla kutsal kuşu ve simgesi güvercin ile birlikte, çıplak bir örtüye sarılı şekilde görülür. Güvercin dışında ayna, elma ve mersin çelengi de simgeleri arasındadır. Aşkın cinsel yönünü temsil ettiğinde sadece insan değil yeryüzünde, deniz ve gökyüzündeki hayvanların sevişmesiyle de bağlantılı sayılır.

  Yunan mitolojisinde çok çekici bir figür olamasına karçın karanlık bir yanı da vardır. Yasak ilişkileri ile ilgili çok sayıda mit vardır. Zeusla olan ilişkisi yüzünden Hera'nın tepkisini çeker. Hepaistos ile evlendikten sonra da onu pek çok defa aldatmıştır.Ares, Dionysos ve Hermes sevgilileri arasındadır. Gerek Yunan Tanrılarını gerek de insanları baştan çıkartıp eşlerini aldatmaya yöneltilir.Tüm Olimpos tanrı ve tanrıçalarını ölümlülere aşık edebilmesiyle övünür ve pek çok talihsiz aşk hikayesini başlatan kişidir.

  mitoloji.jpg

  Aphrodite'in en ünlü sevgililerinden biri Adonis'tir. Yunan mitolojisinin en ünlü aşk hikayelerinden biridir. Adonis'in annesi Myrrha geçmişte Aphrodite'e yeterince tapınmamış hatta ondan daha güzel olduğunun iddia etmiştir. Aphrodite öfkelenerek onu babasına aşık etmiş ve cinsel ilişkiye girmesine sebep olmuştur. Babası cinsel ilişkiye girdiğini kişini kızı olduğunu anlayınca onu öldürmeye çalışmıştır. Ama Olimpos'lu tanrılar ona acıyarak bir mür ağacına dönüştürür. Ağacın gövdesinden dokuz ay sonra Adonis doğar. Adonis baş döndürücü güzelliğe sahiptir ve Aphrodite onu görür görmez aşık olur. Bebeğin güvenliği için endişelendiğinden Yeraltı Dünyasının Kraliçesi Persephone'ye gönderir. Ama Persephone de Adonis'e aşık olur ve geri vermek istemez. İki tanrıça arasında anlaşmazlık çıkar. Sonunda Zeus'a başvurulur. Zeus Adonis'in dört ay Persephone'nin, dört ayda Aphrodite'in yanında kalmasına karar verir. Geri kalan dört ayı da kendine ayıracaktır. Ancak Aphrodite'in sevgililerinden Ares, Adonis'i kıskanır ve bir yabandomuzunu onu öldürmesi için gönderir.

  Aphrodite'in önemli rol oynadığı hikayelerden biri de Aineias'ın doğuşudur. Aphrodite'in yasak aşklarından ve entrikalarından sıkılan Zeus, onu Troyalı bir prens olan Ankhises'e aşık eder. Aphrodite bir ölümlü kılığına bürünerek Frigya prensesi olarak Ankhises'in karşısına çıkar. Ankhises ve Aphrodite birlikte olur ve bu birliktelikten ünlü kahraman Aineias doğar. Aineias büyüdüğünde Truva savaşında kahramanlığıyla ünlenir. Truva'nın düşüşünden sonra hayatta kalan Truvalılara yeni bir yurt bulmakta önderlik eder. Annesi Aphrodite'in yardımıyla İtalya'ya varır ve Lavinium kentini kurar. Bu efsane daha sonra Romalılar tarafından benimsenmiştir ve Aineias'ı ataları kabul etmişlerdir.

  Aphrodite'in en önde gelen kült merkezi Kıbrıs'tır. Fenike kökenli Astarte ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Akdeniz çevresinde de tapımı çok yaygındır. Anadolu'da ona adanan, Afrodisias adı verilen pek çok kent kurulmuştur.
   
Etiketler: