1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Antik Mısır Sırları Ve Gizemleri

'Tarih & Arkeoloji' forumunda Rune Mistress tarafından 13 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Antik Mısır dünyanın en ilgi çekici uygarlıklarından biridir. Sırları ve gizemleri ile dünyanın her yerinden insanı cezbetmektedir. Her yıl binlerce turist Mısır'a bu gizemli medeniyetin mirasını ve günümüze ulaşan eserlerine görmeye gidiyor. Gerçekten Antik Mısır'ın popülerliğine sahip çok az medeniyet vardır.

  Antik Mısır'a ilgiyi canlı tutan iki ana sebep var. Birinci günümüze ulaşmış piramitler gibi devasa yapılardır. İkincisi ise açıklanamayan gizemleridir. Yapılan sayısız çalışmaya rağmen Antik Mısır sırları ve gizemleri tam olarak çözüleedi. Bu da Mısır'ın gizemli bir itibarı olmasını sağladı.

  Piramit inşaat teknolojisi

  Antik Mısırla ilgili en çok tartışılan konulardan biridir. Halen daha geçerli tek bir teoriden ziyade belirli kısımları aydınlatan açıklamalar vardır.

  İnşaattan önce piramit blokları taş ve bakır aletler kullanılarak ocaklardan alınmıştır. Günümüze ulaşmış eski taş ocaklarında blok çıkarımının her aşamasının örnekleri vardır. Doleritin vurma taşlarını kullanarak, Granit çıkartılıp işleniyordu. Taş blokları, mavnalar kullanarak ocaklardan ve ahşap kızaklar kullanılarak yerel taş ocaklarından piramit alanına taşınmıştır. Mısırlılar Piramitlerin yapıldığı dönemde tekerleği kullanmıyorlardı. Kızaklar elle, bazen de yük hayvanlarının yardımıyla, düz yollarda sürükleniyordu. Mevcut yollardan bazıları kızağa destek vermek için enine ahşap kirişlerle kaplanıyırdu.. Sürtünmeyi azaltmak için yolda bir yağ benzeri maddeler dökülmüş olabilir.

  Asıl gizem bu noktadan sonra başlıyor. Ağır blokların nasıl yukarıya çıkarlıdığı çözülemiyor. İlk aşamalarda rampa kullanıldığı biliniyor çünkü piramit bölgelerinde rampa izi var. Ama üst kısımlar için bu yöntemin işe yaraması çok zor. Daha da ötesi jeologlar ve paleontologlar, taş blogların birbiri üzerine yerleştirilmesinin mümkün olmadığını savunuyor.

  Temel inşaat kurallarını o dönemin imkanlarıyla uygulandığını düşünelim. Yine de Piramitlerin inşası için yeterli değil. Binlerce yıl önce Piramitleri inşa eden eski uygarlıkları incelerseniz, hepsinin inanılmaz matematiksel, astronomik ve jeofizik bilgiye sahip olduğunu fark edeceksiniz. Giza'nın Büyük Piramidi'nin inşasına yerleştirilmiş çok sayıda matematiksel formül vardır. Büyük Piramidin temel oranlarında ifade edilir. Matematik formüllerin nden eklendiğini bilmiyoruz. Fakat bu özellikler sadece Giza'nın Büyük Piramidi'nde değil, Kolomb-öncesi Amerika'nın piramitlerinde de görülüyor. İşin bir diğer ilginç tarafı piramitlerin yıldız ve galaksilere denk gelecek şekilde inşa edilmiş olması. Ama bununla ilgili makul, akla yatan teoriler mevcut. Eski Mısır dini cevap olabilir. Piramitleri firavunun ruhunun göğe yolculuğu için bir çeşit araç olarak inşa edilmiş olduğu öne sürülmektedi.

  Bir diğer ilginç gerçek, Mısır, Sudan, Meksika, Güney Amerika, Asya ve hatta Endonezya'daki piramitlerin, inanılmaz benzerlikler taşıyor olmasıdır. Giza'daki Büyük Khufu Piramidi ve Teotihuacan'daki Güneş Piramidi, yaklaşık olarak 750 metre kareyle aynı tabana sahiptir.

  Gizem Okulları

  Antik Mısır dışa kapalı bir ülke olmasında rağmen eğitim için Mısır'a seyahat eden pek çok kişi vardır. Hellenistik dönemde İskenderiye limanı aracılığıyla ulaşım kolaylaştı. Ve gizem okullarına daha çok kişi gitmeye başladı.


  Aslında Mısır'ın gizem okullarına dair bilgimiz çoğunlukla Yunan yazarlara dayanıyor. Pek çok ünlü filozof eğitim için Mısır'a gitmiş.Orada rahipler tarafından inisiye olmuştu. Yunanistan'a döndükten sonra kendi gizem okullarını kurdular.


  Gizemli Bilge Osiris

  Osiris Mısır mitolojisi aracılığıyla tanıdığımız bir figürdür. Ancak Eski Mısır'da ayrı bir Osiris inancı olduğunu söyleyebiliriz. En azından belirli bir dönem böyleydi. Daha sonra bağdaştırmacılık ile Mısır panteonuna katıldı. Osiris'in gerçekten yaşamış bir insan bir çeşit bilge olduğu öne sürülmüştür. Osiris Antik Mısır ve Kayıp Mu kıtası arasındaki bağlantıydı. Mu medeniyeti, inancı ve bilimini Mısır'a getirmişti. Osiris'in tarihsel kişiliğine dair kanıt bulmak pek çok sırrın aydınlanmasını sağlayabilir.

  Efsanevi Zümrüt Tablet

  Zümrüt Tablet'in, evrenin sırlarının yazıldığı zümrüt ya da yeşil taş tableti olduğu söylenir. Hermes Trismegistus'un da Emerald Tablet'in yazarı olduğuna inanılmaktadır.

  Orijinal Zümrüt Tablet'in yeri belirsizdir. Bu konuda pek çok efsane vardır. En yaygın efsane, tabletin, Tyana'daki Hermes heykeli altındaki bir mezarda tabutun altında olduğunu söylüyor.

  Zümrüt Tablet'in metninin en eski belgelenmiş kaynağı, daha önceki çalışmaların bir bileşimi olan Kitab sirr al-haliqi'dir. Arap alimleri Tabletin varlığı yunanlı yazarlardan öğrenmiş olabilir. Bu sebeple tabletin asıl metninin Yunanca ya da Arapça olduğu iddia edilmiştir. Ancak Mısır-Yunan- Arap aktarımı tarihsel olarak son derece olasıdır. Çünkü bu şekildeki bilgi aktarımı diğer bilimsel ve felsefi alanlarda da gerçekleşmiştir.


  Batı dünyası Tableti muhtemelen, Kitab Sirr el-Asar'ın bir çevirisi olan psuedo-Aristotlean Secretum Secretorum'un baskılarında tanıdı. Bu kitap Johannes Hispalensis ve Philip Trablus tarafından latincye tercüme edilmişti ve krallara yönelik bir tavsiye kitabıydı. Çağlar boyunca pek çok okültist ve simyacı tablet üzerinde çalışmıştır. tabletin pek çok çevirisi yapılmıştır.