1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Antik Hindistan'ın Ünlü Bilgesi Chanakya

'Felsefe & Metafizik' forumunda Rune Mistress tarafından 24 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Chanakya, Hint kültüründe oldukça önemli bir yeri olan siyaset kitabı Arthashastra'nın yazarıdır. Hindistan'da siyaset bilimi ve ekonomi alanlarında bir öncü olarak görülür. Chanakya, Maurya İmparatoru Chandragupta'nın sarayında önemli bir devlet adamıydı. Chanakya, Pataliputra'daki Nanda Hanedanı'nın yıkılmasına ve İmparator Chandragupta'nın tahta çıkmasına yardım etmiştir.

  Chanakya, Brahman kastına mensup bir ailede M.Ö 350 yılında doğdu.Antik Hindistan'ın önemli eğitim merkezlerinden olan Takshashila'da eğitim gördü. Ekonomi, astroloji, savaş stratejileri, siyaset ve tıp bilimlerinde uzmanlaştı. Hint dini metinleri Vedalar üzerinde de çalıştı. Eğitimini tamamladıktan sonra Takshashila'da öğretmenlik yapmaya başladı.

  Chanakya.jpg

  Chanakya, akademik başarıları sebebiyle ünü artınca Nanda Hanedanının Hükümdarı Dhana Nanda'nın huzuruna çağırıldı.. Kral Dhana Nanda, Chanakya'yı küçük gördü ve hakaret etti. O gün Chanakya'nın Nanda Hanedanını yıkmaya ant içtiği söylenir.

  Chanakya, Nanda Kralını yenecek güçlü bir prens aramaya başladı. En sonunda genç Chandragupta ile tanıştı. İki adam anlaştıktan sonra başka güçlü yöneticilerle de ittifak kurdular. Chanakya oldukça kurnaz bir adamdı. Zekice savaş stratejileri geliştirdi. Nihayetinde Nanda Hanedanın çöküşünü sağladı ve İmparator olarak Chandragupta'yı tahta çıkardı. Chanakya yeni imparatorun sarayında güvenilir bir danışman olarak yerini aldı.İmparator Chandragupta, Chanakya'nın da yardımıyla Maurya'yı dönemin en güçlü imparatorluklarından bir haline getirmiştir. Sınırları Doğu'da Bengal körfezine, Batı'da İndus Nehrine kadar genişletmişlerdir. İmparator Chandragupta'dan sonra tahta oğlu Bindusara geçti. Chanakya, yeni kral döneminde de saraydaki görevlerini sürdürdü.

  Bilge bir adam olan Chanakya, savaş, kıtlık, açlık ve salgın zamanlarında kralların ülkeyi nasıl yönetmesi gerektiğiyle ilgili "Arthashastra" isimli kitabını yazdı. Bu kitap, para ve maliye politikaları, uluslarası ilişkiler ve savaş statejileri gibi konuları ele alır. Oldukça geniş bir konu yelpazesine sahip olan kitabı yazmak için Chanakya pek çok Hint bilgesinin eserlerinden kaynak olarak yararlanmıştır. Arthashastra Antik Hindistan'ın en önemli akademik çalışmalarından biri olarak kabul edilir.

  Chanakya, M.Ö. 275 yılında öldü. Ölümünün ayrıntıları saray tarafından gizlenmiştir. Bazı kaynaklar mağrada inzivaya çekilip intihar ettiğini söyler. Bazı kaynaklara göre ise Bindusura döneminde siyasi bir komploya kurban gitmiştir.
   
Etiketler: