1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Antik Çin'in En Ünlü Cadısı: Imparatoriçe Chen Jiao

'Kadim Bilgelik' forumunda Rune Mistress tarafından 11 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Han Hanedanlığı döneminde Çin çok katı ve sert kanunlarla yönetiliyordu. Bu katı geleneksel toplum ülkenin imparatoriçesi Kara Büyü yapmakla suçlandığında şok oldu. Bu skandalın yankıları imparatorluğun her köşesine ulaştı.

  İmparatoriçe Chen Jiao, Han İmparatoru Wu'nun eşiydi. Birlikte MÖ 141-87 yılları arasında hüküm sürdüler.Chen Jiao, aynı zamanda İmparator Wu'nun kuzeniydi. Politik sebeplerle ayarlanmış bir evlilikti ve imparatoriçe neredeyse çocuk yaştaydı. Katı protokole uymak genç imparatoriçe için oldukça zordu.

  chinaempress.jpg

  İmparatoriçe'nin trajik yaşantısı hakkında Çin edebiyatı biraz bilgi verir. Tüm saray hatta tüm ülke, genç imparatoriçeden bir erkek varis doğurmasını bekliyordu. Her geçen gün neden imparatoriçenin hamile kalamadığı konuşuluyordu. Bu baskılar, çaresiz kalan imparatoriçeyi yasaklanmış bir ilme yöneltti. İmparatoriçe hamile kalabilmek için büyüye başvurdu.Uzakdoğu saraylarındaki haremlerde büyüye başvurmak görülmemiş şey değildi. Ancak yakalandığında çok ağır cezalandırılırdı.

  İmparator her geçen gün bir erkek varis için umudunu kaybediyordu. İmparatoriçenin sarayını her ziyaret edişinde daha öfkeli hale geliyordu. İmparatoriçe'de gizlice kendisine yardım edebilecek bilge kadınlar arıyordu. En sonunda bir tanesini gizlice saraya getirdi ve doğurganlık büyüsü yaptırdı. Fakat imparator imparatoriçeden ümidini kesmiş ve zamanını cariyelerle geçirmeye başlamıştı. Kalbi kırılan imparatoriçe aşk iksirleri hazırlatmaya başladı. Diğer cariyeleri lanetlemek için kara büyüye de başvurdu.

  İmparatoriçe'nin büyü ile uğraştığının duyulması sarayda deprem etkisi yarattı. Saraya getirdiği büyücü Chu Fu, mahkemede imparatoriçenin aşk büyüsü yaptığını ve iksir hazırladığı itiraf etti. Chu Fu bu işe karıştığı düşünülen 300 kişi ile birlikte idam edildi. İmparatoriçe için de idam cezası bekleniyordu. Ama sürpriz bir şekilde sadece ev hapsine çarptırıldı. Başkentten sürülüp Uzun Yol Saray'ına gönderildi. 20 yıl burada yaşadıktan sonra hayata veda etti.
   
  Son düzenleme: 16 Şubat 2017