1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Alan Watts

'Teozofi & Mistisizim' forumunda Rune Mistress tarafından 23 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Alan Watts Uzakdoğu felsefesi ile ilgilenen Batılı filozoflar arasında en iyi bilinenlerden biridir. Uzakdoğu Doğu felsefesi üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde hem yurtiçinde hem yurtdışında geniş bir kitleyi ulaştı. 25'den fazla kitap yazmasının yanı sıra, halen büyük talep gören yaklaşık 400 konuşması vardır.


  Alan Wilson Watts, 6 Ocak 1915'te Londra'nın güneydoğu kesiminde bulunan Kent'in Chislehurst köyünde dünyaya geldi. Annesi Emily Mary Watts, babası Michelin Lastik Şirketi'nde çalışan Laurence Wilson Watts'tı. Anne ve babasının tek çocuğu olan Alan, dindar Hristiyan ebebeyinler tarafından büyütüldü.


  Küçük yaşlardan itibaren Çin ve Japonya'ya özel olarak ilgi duyuyordu. Uzakdoğudaki kültürü ve öyküleri ile çok ilgileniyordu. Çin'den dönen bazı misyonerler annesine hediye olarakbirkaç Uzakdoğu resim ve nakış getirmişti. Çok küçük olmasına rağmen çok ilgisini çekti.

  alan watts.jpg


  Alan Watts eğitimine Saint Nicolas'ın anaokulu okulunda başladı, ardından Canterbury'deki King's School'a gitti. Okul, akademik bilgilerin yanı sıra dini eğitim de veriyordu. Alan Watss oldukça başarılı bir öğrenciydi. Öğrenciyken Budizm'e olan ilgisi arttı ve Francis Croshaw ile Fransa'ya gitti. Daha sonra dini çalışmalara devam etti. Budist Cemiyeti olarak bilinen London Buddhist Lodge'a üye oldu.


  On beş yaşındayken Trinity College Oxford'da bir burs kazanmak için modern tarihi yazdı. Felsefe okumayı istiyordu, ancak bu burs kapsamında yoktu.Bursu kaçırdıktan sonra ve akademik yıl bitmeden okuldan ayrıldı. Önce bir basımevinde ve daha sonra bir bankada çalıştı.


  Boş zamanlarını Budist Cemiyeti'nde geçirdi. Felsefe, tarih, psikoloji ve psikiyatri konularını araştırdı. Dimitrije Mitrinović ve Christmas Humphreys akıl hocalığı yapsada çoğunlukla kendi kendini yetiştirmişti.1931'de on altı yaşındayken Alan Watts Budist Locası Sekreteri olarak atandı. Bu dönemde Dr. Sarvapalli Radhakrishnan, Nicholas Roerich ve Alice Bailey gibi yazarlar ile de tanışma imkanı buldu. 1932'de, on yedi yaşında ilk kitabını, “Zen Budizminin Bir Anahatları”nı yayınladı. Aslında 32 sayfalık bir broşürdi, ancak eleştirmenler tarafından oldukça takdir edildi. Bundan sonra 'İngiltere'de Budizmin' editörü oldu.


  1936'da Londra Üniversitesi'nde Dünya Din Eğitimi Kongresi'ne katıldı ve Daisetsu Teitaro Suzuki ile tanıştı. Zaten eserlerini okumuştu ve ona hayrandı. 1936'da ayrıca ikinci kitabı yayınlandı; “Zen Ruhu: Yaşamın Bir Şekli, Uzakdoğudaki Çalışma ve Sanat”. Bunu 1937'de yayınlandığı “Asya Mirası ve Batı Adam” adlı eseri izledi.


  Alan Watts 1936'da Eleanor Everett ile Budist Locası'nda tanıştı ve Nisan 1938'de evlendi. En büyük kızı Joan, Kasım 1938'de doğdu ve küçük kızı Anne ise1942'de dünyaya geldi.1940'ların sonlarına doğru, Watts, Jean Burden'la ilişki yaşadı. Sonuç olarak Eleanor evliliklerini sona erdi.


  1938'de İngiltere'den ailesiyle birlikte Amerika'ya taşındı. Başlangıçta New York'a yerleşti ve burada Zen Budizmi üzerine çalışmaya devam etti. Ne yazık ki, ustasının yöntemine adapte olamadı ve bu nedenle Zen rahibi olarak atanmadan ayrıldı.Ruhani bir meslek için Illinois Evanston'taki Episcopal (Anglikan) bir okul olan Seabury-Western Theological Seminary'e katıldı. Burada Hristiyan kutsal metinleri, teoloji ve kilise tarihi üzerine çalıştı. Alan Watts 1945 yılında yüksek lisans derecesini alarak Episkoposluk rahibi oldu. Chicago'daki Northwestern Üniversitesine papaz olarak katıldı. Hıristiyan ve Doğu felsefesi üzerine tartışmalar yapan Alan Watts öğrenciler arasında çok popüler oldu.

  Alan Watts, Chicago'da kaldığı süre boyunca, Hıristiyan mistisizmi üzerine üç kitap yazdı. Bununla birlikte, Budist inançlarını Hıristiyan öğretilerle uzlaştırmaya çalışırken çok zorlandı.


  1950'de Alan Watts ikinci evliliğini Dorothy DeWitt ile yaptı. Bu evlilikten beş çocuğu oldu: Tia, Mark, Richard, Lila ve Diane. Evlilikleri Alan'ın 1960'ların başında Mary Jane Yates King ile New York'ta bir konferans turunda tanışmasıyla sona erdi.1964 yılında boşandılar.Watts ve King aynı yıl evlendi.


  1951'in başlarında San Francisco'ya taşındı Amerikan Akademisine katıldı ve birçok uluslararası akademisyen ile tanıştı. Özellikle Japon sanatının, geleneklerin yanı sıra doğayı algılamaları hakkında çok şey öğrendiği ünlü Japon ressam Saburō Hasegawa'dan etkilenmiştir.Çince'yi de öğrenme fırsatını yakaladı. Bunun dışında Vedanta'dan kuantum mekaniği ve sibernetik alanına kadar pek çok başka konuda eğitim aldı.Bir süre sonra Akademi'nin Dekanı olarak atandı. Aynı zamanda yazmaya devam etti ve 1957'de ünlü kitabı “Zen'in Yolu”nu yayınladı.

  1958'de Alan Watts Avrupa'ya seyahat etti. 1960'ların başından itibaren birkaç kez Japonya'ya gitti. 1968'de San Jose Eyalet Üniversitesi'nde öğretim üyesi oldu.Alan Watts 1960'ların sonunda, birçok takipçinin yanı sıra sıkça da eleştrilen bir figür haline geldi. ABD ve Avrupa'daki üniversitelerde konuşmalar yapıyordu .70'lerden itibaren Batı dünyasında Doğu düşüncelerinin en önemli sözcüsü olmuştu.


  Alan Watss 1960'lı yılların ortalarına kadar Kaliforniya'da yaşıyordu. İlerleyen yıllarda Tamalpais Dağı'nın güneybatı kanadında bulunan Druid Heights'te de zaman geçirmeye başladı. Watts seyahatlerini de sürdürdü.Ekim 1973'te Avrupa'dan döndü ve Druid Heights'e gitti. Burada 16 Kasım 1973'te uykusunda öldü. Cesedi yakılarak küllerin yarısı kütüphanesinin yakınında Druid Heights'e, diğer yarısı ise Green Gulch Manastırı'nda gömüldü.

  Alan Watts çok verimli bir yazardı ve arkasında pek çok ünlü eser bıraktı. Bunların arasında “Zen'e Giden Yol” en önemlisidir. 1957'de yayınlanan kitap Zen Budizm'in tarihine odaklanmaktadır.
  Diğer önemli kitapları “Zen Ruhu” , “Asya Mirası ve Batı Adamı”, “Mutluluk Anlamı”, “Doğu ve Batı Psikoterapisi” ve “Joyous Cosmology - Bilimin Kimyasında Maceralar” adlı eserleridir. Günümüzde kitapları ve konuşmaları dünya çapında ilgi görmeye devam etmektedir.
   
  Nazli bunu beğendi.
Etiketler: