1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Akhenaton ve Tek Tanrılı Din Denemesi

'Mısır Mitolojisi' forumunda Rune Mistress tarafından 17 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Tarihin bilinen ilk tek tanrılı din hareketi yani "Amarna Devrimi" firavun IV.Amenhotep tarafından MÖ.1375-1350 yılları arasında gerçekleşti.Aslında firavunun amacı rahip sınıfının gücünden kurtulmaktı.Eski Mısır çok dindar bir ülkeydi, dolayısıyla Amon rahiplerinin halk üzerinde büyük etkisi vardı.İstedikleri takdirde firavunun oteritesini tehdit edebiliyorlardı. Güneş diski "Aton" tek tanrı olarak tanınırken, Amenhotep'te ismini değiştirip Akheneten (Aton'a hizmet eden) yaptı. Tabi bu süreçte rahip sınıfının özelliklede Amon rahiplerinin mallarına el konuldu.


  Başkent Teb, Amon'un kenti kabul edildiği için firavun bugün Amarna olarak adlandırılan yeni bir başkentin inşaasına başladı.Akhenaten tek tanrı olarak ilan ettiği Aton adına birçok tapınak yaptırdı. Bu yeni tapınakların üstü örtülü değildi, güneşin bütün ışınları içeri girebiliyordu. Akhenaten başka yeniliklerde getirdi .Saray protokolündeki katı kuralcılığı değiştirdi. Yazıtlarda ve kararnamelerde ilk defa halk dili kullanıldı. Bir başka yenilik de Kraliçe Nefertiti'nin her daim firavunun yanında olması ve yetkilerini paylaşmasıydı. Kraliçenin politikada söz sahibi olması Eski Mısır'da sık görülen bir şey değildi.

  akhenaton.jpg


  Akhenaten'un tek tanrısı Aton ellerinde hayatın sembolü olan ankh'ı taşıyan ve ışınlarıyla tüm insanlara ulaşan şekilde tasvir ediliyordu.İlahilerde Aton(güneş) hayatın başlangıcı olarak geçiyordu ve ülkeyi kucakladığından söz ediliyordu.Aten'in tüm canlılarla ilgilendiğine inanılırdı. Aton'a Akhenaten'un da dahil olduğu törenlerle tapılıyordu.


  Amon'a tapılan Karnak tapınağının kapılması ve Akhenaten'un barışçı politikasının toprak kayıplarıyla sonuçlanması ülkeyi karışıklık çıkmasına neden oldu.Ayrıcalıklarını kaybettikleri için öfkeli olan rahipler halkı eski tanrıların kızdığına ikna etti. Akhenaton ölünce yerine geçen çocuk kral Tutankamon ile birlikte Amon rahipleri tekrar eski güçlerini ele geçirdiler.Büyük bir nefretle Akhenaton ve Aton dinine dair herşeye saldırdılar. Akhenaton ve Nefetiti'nin tüm eserleri yok edildi.İsimleri düşman olarak kaydedildi.Amarna şehri terk edildi ve Teb yeniden başkent yapıldı.

  Aton'a Amarna reformundan öncede tapılmaktaydı.Kendini güneş diski olarak gösteren Ra'nın gizli yüzü kabul ediliyordu. Akhenaton içinde kişisel bir öneme sahipti.Aton'u yalnızca onun oğlu olan firavun duyabilirdi.Bu gizli kült yalnızca kraliyet ailesine aitti.Sıradan halk dualarında Firavun Akhenaton'a ve kraliyet ailesine sesleniyordu. Onlar Aton'la direk ilişki kurabilen üstün varlıklardı.Bu durum kraliyet ailesinin otoritesini sağlamlaştırdığı gibi rahip sınıfının tüm yetkilerini de onlara aktarıyordu.Ama çok ciddi bir dezantajda söz konusuydu.Tapımının kraliyet ailesi tarafından gerçekleştirilmesi dolayısıyla Atonculuk sadece saray ve maiyeti üzerinde etkili olabiliyor, geniş kitlelere ulaşamıyordu.Bu da Akhenaton'un ölümünden sonra reformun neden kısa sürede izlerinin silindiğini açıklıyor
   
Etiketler: