1. Paranormal kaynaklar forum sitemize üye alımlarımız açılmıştır.
  Duyuruyu Kapat

Adi Da Ve Adidam Tarikatı

'Gizli Dosyalar' forumunda Rune Mistress tarafından 28 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Rune Mistress

  Rune Mistress Administratör

  Adi Da, yeni bir dini akım olan Adidam'ın kurucusudur. Günümüzde Adi Da'yı saydıdeğer bir Guru olarak görenler olduğu gibi hakkında çok sayıda istismar iddiası da bulunmaktadır.

  Asıl ismi Franklin Jones olan Adi Da Samraj, Antik Hint Felsefesi ve teolojisinden etkilenerek Adidam isimli dini hareketi kurmuştur. Oldukça etkili bir konuşmacı olan Adi Da, kitleleri etkileyerek çok sayıda müride sahip olmuştur. Hayatı boyunca dini ve felsefi pek çok kitap yazmıştır. Takipçileri onun kutsal bir kişilik hatta Avatar olduğuna inanmaktadır.

  DA-DA-11.jpg

  Fraklin Albert Jones, 1939 yılında New York'ta, Quenns kentinde doğdu.Çocukluğu Long Island'da geçti. Ailesi Lutheran Kilise'sine mensuptu.Kolombiya Üniversite'sinde Felsefe eğitimi aldı.Ardından İngiliz Edebiyatı üzerine yüksek lisans yapmak için Stanford Üniversitesine gitti. Spiritüel akımlarla tanışması 1964'te tekrardan New York'a dönmesi ile oldu. Burada Guru Albert Rudolf'un öğrencisi oldu.Bu dönemde kız arkadaşı Nina Davis ile yaşıyordu.Jones vaktinin çoğunu kitap okuyarak ve meditasyon yaparak geçiriyordu.

  1969'da Siddha Yoga öğrenmek amacıyla Hindistan'a gitti. Geri döndüğünde bir kitapçı açtı ve Hinduizm'in Advaita Vedanta Okulu üzerine haftalık seminerler verdi. Bir yandan da Hindistan ziyaretlerini, hocası Swami Muktananda ile görüşmelerini sürdürdü. 1973'te Los Angeles'ta kendi kitaplarını yayınlayacağı yayınevini kurdu.

  1974'te Jones " İnsan Formundaki Kutsal Lord" olduğunu ilan etti.İlerleyen yıllarda kırk müridi ile Fiji'deki Naitauba adasına göç etti. Böylece Jones'un çok tartışmalı ada yaşantısı başlamış oldu. Adi Da, adını alan Jones, yeni bir kültür yaratmak istiyordu. Tamamen dini ibadete dayanan merkezinde Kutsal Kişilik olarak kendisinin bulunduğu bir komün yaşamı oluşturdu.Sahip olduğu İlahi Bilgeliği insanlara öğretebilmeyi büyük bir sorumluluk olarak görüyordu.Küçük izole toplumda Adi Da mutlak kontrol sahibiydi.

  Adada çok eşli bir yaşam süren Adi Da, gündelik hayatın her ayrıntısını belirliyordu. Toplu evlilikler ve boşanmalar tamamen onun insiyatifindeydi.Yıllar boyu adaya gelen ziyaretçiler Adi Da'yı müritlerinin beynini yıkamakla, cinsel istismar ve fiziksel saldırıyla suçladılar.

  Adi Da 2008 yılında 69 yaşındayken öldü. Saygıdeğer bir ruhani lider mi yoksa müritlerini fizisel ve psikolojik olarak istismar eden bir tarikat lideri mi olduğu halen tartışılmaktadır. Kurucusu olduğu Adidam isimli dini akımın dünyanın her tarafında müritleri bulunmaktadır.
   
Etiketler: